Yaşam Tarzı İnternet 31 EKİM 2011 / 16:02

Anonymous protestocuları ciddiye almayanları hedef aldı

Anonymous protestocuların yardımına koştu

Wall Street işgalini hafife alan ve haberlerinde yeterince yer vermeyen yayın kuruluşlarından biri olan Fox News, Anonymous’un tehdidiyle karşılaştı. Protestoların kaynağı olan "adbusters" web sitesi de ülkemizde yasaklanması istenenler listesine girdi.Yüzde 99’un içinde olanların artan işsizlik ve vergi yükünün karşısında tepkilerini ortaya koymaya başladığı günler yaşıyoruz. Adbusters Dergisi tarafından fitili ateşlenen ve yüzlerle başlayıp dünyanın hemen her önemli şehrinde sayıları binleri bulan “Occupy Wall Street” göstericileri seslerini iyiden iyiye duyurmaya başladı.

Ancak mevcut dünya düzeninden vazgeçmek istemediği açıkça görülen bazı televizyon kanalları ve gazeteler, olayların münferit olduğunu ve yeterince ses getirmeyeceğini düşündü. Bu doğrultuda Fox News Anonymous olarak bilinen hacker grubu tarafından hedef alındı.

Anonymous’un Youtube’a yüklediği videoda Fox News’un sitesine Guy Fawkes günü olan 5 Kasım’da saldırı düzenleneceği bilgisi yer aldı. Anonymous saldırının sebebi olarak iki noktayı öne çıkarıyor. Öncelikle Fox’u muhafazakar propaganda yapmakla suçlayan grup, protestocuların küçümsendiğini öne sürdü.

Ülkemizde “adbusters” sitesi kapatıldı

Daha önce de Anonymous, protestolar sırasında polisin darp etmesi sonucunda yaralananlar olduğu için Oakland polis departmanını web sitesine saldırı düzenledi. Polis departmanını web sitesini kilitleyen saldırgan grup, polis memurlarının e-posta adreslerini, çalışma programlarını, telefon ve kimlik numaralarını kamuya açmaya başladı.

Anonymous’a ilham veren Guy Fawkes da Lordlar Kamarası’nı 5 Kasım 1605 yılında havaya uçurma girişimiyle akıllarda yer etti. Fawkes’ın hikayesi, Anonymous grubunun ortak maskesi haline dönüşmesine ilham veren ve Hugo Weaving ile Natalie Portman’ın başrollerini paylaştığı V for Vendetta filmine uyarlandı.

Haberimizi Radikal Gazetesi’ndeki köşesinde Gündüz Vassaf’ın olayların başlamasında öncü olan “adbusters” sitesinin ülkemizde kapatılmasına verdiği tepkiyle sonlandıralım: “Ben de Türkiye’yi dünyanın dışında tutabileceklerini sananlara soruyorum: Ekranı koruma tedbirleri uyarınca kimi kimden korumak için Occupy Wall Street’le ilgili haberlerin dünyaya yayıldığı “adbusters” sitesi Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce sansürlendi?”

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fa_FzQV5fpE[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun