Yaşam Tarzı İnternet 30 HAZİRAN 2011 / 08:55

Anonymous, Orlando’ya savaş açtı

Anonymous’un son hedefi Orlando, Florida’da bir ABD turizm internet sitesi oldu. Hedef ise şehrin evsizlerine gıda yardımı yapan kişilere yönelik tutuklamaları protesto etmekti.Orlandofloridaguide.com sitesine yönelik saldırının gerekçesini Anonymous, ‘Food Not Bombs grubunun üyelerine yönelik tutuklamaları tepki’ olarak gösterdi. Şehrin yönetiminde olmayan sitenin bir bölümüne Salı günü erişilemedi.

Anonymous, önde gelen şirketlerin internet sitelerine saldırarak adından söz ettirmişti. Ağırlıklı olarak politik bir taraf olarak görülen Anonymous, üyelerinin ‘yanlış hareket ettiği’ şeklinde değerlendirdiği sitelere karşı harekete geçmekte kararlı. Bu kapsamda ekip; Sony’nin internet siteleri ve Scientology Kilisesi gibi ses getiren saldırıları gerçekleştirmişti.

Anonymous, ‘Operation Orlando’ ismini verdiği son saldırıları yeni saldırıların izleyebileceği uyarısını da yaptı. Ekip aynı zamanda dünyanın dört bir yanına milyonlarca e-posta göndereceğini, onlardan bu bölgeyi boykot etmeleri çağrısında bulunacağını açıkladı. Anonymous, ‘Operation Orlando’yu tanımlarken, “Bu bir savaş ilanı” sözlerini kullanarak, “Anonymous artık size ve şehrinizin internet varlıklarına karşı yoğun bir kampanya başlatacak” dedi.

Ama kent yönetiminden isimlere göre, Salı günü birkaç saat erişilemeyen söz konusu sitenin şehirle, şehir yönetimiyle bir bağlantısı yok. Orlando ve bir STK olan Food Not Bombs arasındaki gerilim, STK’nın şehirdeki bir parkta evsizlere gıda yardımı yapmasıyla başladı. Orlando kanunlarına göre bunu yapmaları için izin almaları gerekiyordu, ama bunu yapmamış olmaları sıkıntı yarattı. O günden beri grubun başkanı olan Keith Mchenry de dahil olmak üzere STK’nın üyeleri geçtiğimiz ay yemek vermeleri dolayısıyla birçok kez tutuklandı. Orlando yönetimi sözcüsüne göre ise eğer bu STK düzeni bozmaya devam ederse, yine tutuklanacaklar.

Öte yandan, Food Not Bomb da, Anonymous haklayıcı grubu ile hiçbir bağlantısı olmadığını açıkladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun