Yaşam Tarzı İnternet 07 ŞUBAT 2011 / 09:27

Anonymous İtalyan hükümetinin sitesini çökertti

Anonim grup İtalyan hükümetinin sitesini çökertti

Wikileaks’e destek olmayan şirketlerin internet sitelerini çökerterek kendine dünya kamuoyunda yer edinen Anonymous, bu kez İtalyan hükümetini hedef aldı.

İtalyan haber ajansı ANSA’nın haberine göre, www.governo.it adresine DDoS saldırısı düzenlendi ve dünden bu yana siteye erişim sağlanamıyor. Anonymous, saldırıyı bu kez “İtalya’nın politik ve ekonomik durumunun istikrarlı olmadığı” gerekçesiyle düzenledi.Grup, İtalya özelinde verdiği mesajda ülkedeki yargı sitemini ve hükümeti eleştirirken ismi seks skandallarına karışan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’ye de göndermede bulundu.DDoS saldırıları web sitelerde bir çeşit aşırı yükleme yaratıyor. Aynı anda birçok kullanıcı sunucuların cevap veremeyeceği kadar talepte bulunuyor ve sistem ya donuyor ya da hata veriyor.

İtalyan polisi konuyla ilgili soruşturma başlattı ve siber saldırılara karşı önlem almaya çalışıyor. Son dönemde Mısır ve Tunus’da yaşanan olaylarda da hükümet karşıtı eylemlere internet üzerinden destek veren Anonymous, yine hükümet sitelerini hedef almıştı.Geçtiğimiz hafta da Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah’ın web sitesi presidentsalaeh.gov.ye adresi yine Anonymous saldırıları sonucu çökmüştü.