Yaşam Tarzı İnternet 16 MART 2012 / 16:35

Anonymous işletim sistemi sahte mi, değil mi?

Anonymous’un üyelerinin yarattığını iddia ettiği bir işletim sistemini 26 binden fazla kişi yükledi. Yazılım, Linux’un bir versiyonunu temel alıyor ve birçok web sitesini izleme ve güvenlik araçları ile donanmış olarak edinilebiliyor. Resmi Anonymous grubu ise yazılıma mesafeli duruyor. Çok hızlı yayılan Twitter mesajında AnonOps, işletim sisteminin virüslerle donatıldığı iddiasında da bulundu. BBC News haberine göre, işletim sistemine, birçok özel kod projesi için bir havuz olarak tanınan Source Forge internet sitesinden erişmek mümkün. 1.5 GB yükleme ise Linux işletim sisteminin en popüler versiyonlarından olan Ubuntu tabanlı. Bunun yanı sıra yazılımın yaratıcıları ‘web sayfalarının güvenliğini kontrol etmede eğitim amacıyla’ bu yapıyı biraraya getirdiklerini söylerken, insanlara bunu web sayfalarına zarar verme amacıyla kullanmamaları çağrısında da bulundu.

Ama işletim sisteminin kullanıma açılmasından hemen sonra, AnonOps hesabından Twitter’a gönderilen mesajda bunun sahte ve trojan’larla dolu bir uygulama olduğu açıklaması yapıldı. İşletim sisteminin yaratıcıları yazılımın virüslerle dolu olduğu iddiasını reddederek, açık kaynak yazılım dünyasında virüs olmadığını ekledi.

Yazılımın yüklenmesinin ardından, Trend Micro’nun Avrupa güvenlik araştırmaları birimi direktörü Rik Ferguson yaptığı açıklamada, bunun fonksiyonel bir işletim sistemi olduğunu, veri tabanı kırılganlıkları veya şifre kırmak gibi amaçlar için kullanılabilecek bir dizi yüklenmiş aracı barındırdığını bildirdi.

Yazılımda yer alan Tor gibi araçlar da, kişinin online aktivitelerini maskelemesini sağlayabiliyor. Ferguson, “Bu, birçok açıdan Linux’un birçok güvenlik aracı halihazırda yüklenmiş olan Back Track’inin benzeri” dedi. Ferguson, kodda virüs veya tuzaklar gömülü olup olmadığını da araştırmaya başlayacağını bildirdi.

Sophos araştırma uzmanı Graham Cluley, bunu kimin kullanmayı isteyeceğini sorgularken, bunu yüklemek isteyenlerin dikkatli olması gerektiği uyarısını yaptı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun