Yaşam Tarzı İnternet 24 OCAK 2012 / 17:16

Anonymous Facebook’a saldıracağını açıkladı

Anonymous 28 Ocak'ta Facebook’a saldıracak

Haktivist grup, SOPA nedeniyle Facebook’a 28 Ocak’ta saldırmayı planladığını duyurdu. Peki, Anonymous başarılı olabilir mi?Son günlerde sıkça söz ettiğimiz Çevrimiçi Korsanlığı Önleme Yasası’nın (SOPA) yansımaları devam ediyor. Henüz yasa onaylanmadan Megaupload gibi çok önemli bir paylaşım sitesinin telif hakları nedeniyle kapatılması, ardından domino taşı gibi etkilenen paylaşım sitelerine şahit olduk.

İfade özgürlüğünün savunucusu olduğunu her fırsatta dile getiren haktivist grup Anonymous, son gelişmelerin ardından ABD hükümetiyle çevrimiçi bir savaşa giriştiklerini ilan etti.

Hem Twitter’dan hem de YouTube’a yüklediği bir video ile 28 Ocak’taki saldırıyı işaret eden Anonymous, ilk hedeflerinin Facebook olduğunu, başarmaya inandıklarını açıkladı.

Facebook’un yaklaşık 60 bin sunucu bulunduğu aktarılan videoda Anonymous, çok fazla insana ve bilgisayara ihtiyaç olduğunu vurguladı. Anonymous’un insanlara ihtiyacı var denildi.

Anonymous Facebook’u çökertebilir mi?

Facebook’un hacker saldırılarına karşı özel önlemler almaya çalıştığı biliniyor. Dev sosyal ağ, detaylarını açıklamasa da geliştiriciler ve mühendislerini güvenlik konusunda seferber ediyor. Tabii güvenlik dendiğinde son zamanlarda Anonymous’un gerçekleştirdiği DDoS saldırıları akla geliyor.

Dünyanın hemen her yerinde kullanıcısı bulunan Facebook, olası saldırılarda tamamen çökertilse bile saatler içinde kendini yenileyebilecek bir sistem üzerinde çalışıyor. Ayrıca 60 bin sunucuya saldırı düzenlenmesi için milyonlarca istek gönderilmesi, bir o kadar cihaza sahip olunması gerekiyor.

Anonymous daha önce de Facebook’u çökertebileceğini açıklamış ancak kullanıcılara zarar verme endişesi nedeniyle girişimce debulunmamıştı. Bakalım bu kez saldırı gerçekleşecek mi? Bu arada, Facebook’un geliri tam olarak açıklanmadığı için bilemiyoruz ancak 2011 tahminlerine göre 4.27 milyar dolar seviyesinde olduğu uzmanlarca ifade ediliyor. Bu da bir gün kapalı kalsa Facebook’un 11.7 milyon dolar kaybetmesine sebep olacağına işaret ediyor.

Videoda Anonymous’un açıklaması ve saldırıya katılmak için yol gösteriliyor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=30ae1JGBHbw[/youtube]
YORUMLAR
emurat 24 OCAK 2012 / 18:49 0 0
birileri saldırması lazım ki yeni kanunları devreye girsin değilmi?=)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun