Yaşam Tarzı İnternet 16 TEMMUZ 2012 / 13:59

Anonymous enerji şirketlerine saldırdı

Binden fazla e-posta adresini Shell, Exxon ve BP gibi petrol devlerinden çalarak yayımlayan grup, kutuplarda petrol aramalarının önüne geçmek üzere Greenpeace’e destek oldu.Dünyanın çeşitli yerlerinde faaliyet gösteren Anonymous hareketi, bu kez de kutuplardaki petrol aramalarını protesto etti. Shell, Exxon, BP, Gazprom ve Rosneft şirketlerini hedef alan hacker’lar Kuzey Buz Denizi’ndeki çalışmaların durdurulmasını talep etti.

Haziran ayında çalınan birçok e-posta ve güvenlik şifreleri tamamen ortalığa saçıldı. Yayımlanan verilerin şifrelenmiş olduğu bilgisi verilirken, gönüllüler tarafından kısa sürede şifrelerin kırılması bekleniyor.

Hacker’ların zayıf web site yönetimleri sayesinde şifreler ve gizli verilere ulaşabildiği açıklanırken, Anonymous’u destekleyen hacker’ların savethearctic.org adresini referans göstererek Greenpeace’i destekledikleri görüldü. Ancak özellikle Anonymous’tan kimsenin Greenpeace ile bağlantısı olmadığı, sadece destek verildiği açıklandı.

Türkiye’de erişimi engellenen bir yazı paylaşım sitesi Pastebin üzerinden bilgi veren Anonymous, #opsavethearctic etiketi üzerinden Twitter’da paylaşımlarda bulunuyor.Türkçe sürümü de bulunan savethearctic.org web sitesi, “Kuzey Kutbu’nu Kurtar” mesajıyla kullanıcıları karşılıyor. Sitenin devamında bulunan metinlerin bazılarıysa şu şekilde:

“Kutupların erimesi hepimizin hayatını etkiliyor. Ama maalesef şirketlerin ve hükümetlerin tek derdi, eriyen sulardan petrol çıkarmak. Oysa bu erimeyi başlatan nedenlerin başında kirli fosil yakıtlar geliyor. Kuzey Buz Denizi’ni petrol aramalarına ve sürdürülebilir olmayan balıkçılığa karşı korumalıyız.”Greenpeace’in hazırladığı web sitesinde Kuzey Kutbu’ndaki buzulların yüzde 75’inin kaybedildiği hatırlatılıyor ve ziyaretçilerden imzalarıyla destek olmaları isteniyor. Şu anda sitede imza veren 800 binin üzerinde insan bulunuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun