Yaşam Tarzı İnternet 14 HAZİRAN 2011 / 17:04

Anonymous bu kadar bilgiyi nereden elde ediyor?

Ülkemizdeki 60 binden fazla yasaklı siteyi protesto ettiği için yasadışı eylemlerde bulunan aktivist grup Anonymous, kendisine karşılık vermek isteyen Ay Yıldız hacker grubu ve TİB’in “saldırılardan etkilenmedik” mesajına karşılık açıklamada bulundu.Anonymous kendisine yönelik eleştirilere topyekûn cevap verdi. İlk olarak eğitimsiz ve cahillikle suçlanan grup üyeleri kendilerini savunan bir açıklama yayınladı. Grubun yaş ortalamasının 30 ila 35 arasında olduğunu belirtilen açıklamada, “Anonymous oluşumunun her üyesi dünyada ve Türkiye'de önde gelen üniversitelerde çok iyi bir eğitim almış olmakla birlikte önemli konumlarda çalışan insanlardır. Oluşum üyelerinin pek çoğu ödüllü güvenlik uzmanlarıdır” denildi.

Ay Yıldız hacker grubunun Türkiye’deki saldırılara cevap vermesiyle Anonymous’un iletişim ağlarının koptuğu haberlerine şu cevap verildi:

“Yürütülen bu operasyon sürecinde bir sunucumuza ayyıldız ismi verilen bir grup genç saldırı düzenlemeye kalkışmış ve çok hızlı bir şekilde engellenmiştir. Daha sonra yapılan araştırmalarda ayyıldız ismi verilen ekibin eğitimsiz olduğu, hazır programlar kullandığı ve çok basit yöntemlerle hareket ettiği raporlanmıştır.”

“Arkamızda Amerika yok”

Operasyonların Amerika ya da başka ülkeler tarafından yürütülmediğinin altı çizilen açıklamada, operasyonun yürütme noktasının Türkiye içinde bir nokta olduğu belirtildi.

TİB’in yayınladığı basın bildirisine de değinen hacker grubu, “saldırının kendilerini etkilemediği” haberlerinin gerçeği yansıtmadığını aktardı. İlginç olan, grup detaylı bilgiler de verdi. TİB’in kiralık bir güvenlik şirketiyle anlaştığı iddia edildi.
“TIB operasyondan bir gün önce kiralık bir güvenlik firması ile anlaşarak dışarıdan destek almış ve şartnamede “index sayfasının erişilebilir olması” şartını koymuştur. Anonymous tarafından yapılan operasyonun daha ilk aşamasında TIB yönüne yapılan tüm yurtdışı bağlantılar telekom kurumu tarafından engellenerek index sayfası sanal web sunucuları üzerinde taşınmaya başlamıştır. Bu da çözüm olmadığında yurt dışı DNS sunucularından gelen isteklere cevap vermeyecek şekilde önlem alınarak, aslında TIB kendisini yurt dışına kapatmış ve bizzat kendisine sansür uygulamıştır. Şu anda BTK ve TIB sitelerine yurt dışından yapılan web istekleri ve DNS istekleri engellidir. Anonymous TIB'in kendine sansür uygulamasını sağlamıştır ve operasyonun ilk hedefi başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır.”Operasyonun Türkiye üyelerinin de bulunduğu ve önemli bilgilere ulaştığı iddia edildi

“Anonymous Türkiye üyelerinin yaptığı tespitlerde, TIB'e ait olan DNS sunucularından birinin tamamen iflas etmiş olduğu ve iç ağında ip değişikliğine giderek DNS sunucularını değiştirdiği görülmüştür. DHMI, DPT ve diğer kurum sitelerine yapılan operasyon ise önceden haber verilmeksizin düzenlenerek, oluşum içerisinde alınan stratejik bir kararla gerçekleştirilmiştir.”

Saldırılarda “bilgilerin çalınması ve değiştirilmesi, sızma yapılması ve bilgilerin yayınlanması” gibi bir durum olmayacağı vurgulandı.

Açıklamanın devamında Anonymous’un “sansür kararı resmen iptal edilene ve şu anda sansürlenen 60.000 üzerinde siteye uygulanan sansür kalkana kadar” devam edeceği bildirildi. Grubun bu gece de saldıracağı bilgisi ajanslar tarafından geçilmeye başladı. Bu akşamla ilgili detayları http://www.btnet.com.tr/28116-anonymous-bu-gece-bizi-bekleyin.html adresinden bulabilirsiniz.
ETİKETLER : 22 Ağustos anonymous tib
YORUMLAR
Murat YILMAZ 17 HAZİRAN 2011 / 18:11 0 0
Sayın adaşım mesleğiniz avukatlık zannedersem. cevabı evren beyden beklerdim. 10 yılı aşkın bt haber dergisini beğeni ile okuyorum. bu demek değil ki hatası yok. Basın özgürlüğünden bahsederken çağdaş bir şekilde eleştiri hakkını kullanan kişiye karşı beyin nöronlarınızın arasına sıkışmış olumsuz ifadeleri boca ediyorsunuz.
1-ingiltere de elkaide nin bombaları patladığında ingiliz medyası bir tane ceset fotoğrafı vermedi, mağdur insanların görüntülerini vermedi. sorumlu davrandı. özgürlük sorumsuzluk değildir. Bizdeki basın insanın içini kaldıran görüntüleri ana haber bültenlerinde en az 10 tekrarla verdi. Toplum psikolojik olarak tarvma yaşadı. olay zihinlerde onlarca kez yaşandı. Haber özgürlüğü bumudur.
2-Öyle ya da böyle bu saldırı illegal bir uluslar arası saldırıdır. İşin için de kimlerin olduğu belli olmayan, yarın ne yapacakları belli olmayan, söyledikleri doğru olsa da bu olayı fırsat bilip kendine yandaş toplamak, ülkeyi zor duruma düşürmek, yurt içinde edindiği sempatizanların özel bilgilerini ele geçirmek dahil bir çok art niyetli emelleri varsa nerden bilebilirsiniz.
3-Kaynağı, amacı belli olmayan bir grubun açıklamasını detayı ile vermenin, yurt içinde bir hacker grubunu genç çocuklar diye aşağılayan, bak bize ülkenizden okumuş kariyerli insanlarda destek veriyor gibi reklam kokan bir beyanatı ciddi bir yayın organının sayfalarında görmeyi eleştiriyorum.
Yılmaz Murat 17 HAZİRAN 2011 / 16:09 0 0
Muray bey, galiba takunyalılar grubu içerisindesiniz ki bu kadar engellemeyi destekliyorsunuz. Ben de sizi ve sizin gibi dar zihniyetlileri protesto ediyorum. Sizin gibiler yüzünden bu ülkede haberler, siteler ve bir çok şey dar görüş yüzünden sansürleniyor veya ayıplanıyor. Sizin gibiler halkın bilmesini ve o bilgiyle güçlenmesini değil, zayıflayıp, cahilleşip kolay yönetilebilir olmasını istiyorsunuz. Aslında esas zayıf olan siz ve takımınız. Asıl sizin takımınızın arkasında kimin olduğu belli değil. Tabii ki yasadışı hacking işlemini desteklemiyorum ancak, Evren bey'e yapmış olduğunuz itham gayet başarısız ve ard niyetli.

Eğer Bilişim konusunda bir diplomanız olsaydı, yukarıdaki makalede yazanları çok daha farklı bir bakış açısı ile yorumlardınız.

Aslında sizler, legal görünen, gerici bir örgütün sözcülüğünü yapmış oluyorsunuz. Ama size sözüm, Türkiye özgür bir ülkedir, ve öyle kalacaktır. Hiç bir kimsenin toplumun üzerinde zorla ne politik ne de dini baskı kurmaya hakkı yoktur !
Murat YILMAZ 15 HAZİRAN 2011 / 20:35 0 0
Evren bey zannedersem sizde bu hacker grubu içindesiniz. Bu haberle ilgili önceki mesajlarınızda da olduğu gibi protesto ediyorum. Haber herşeyi, olduğu gibi çıplaklığı ile vermek değildir. BTK nın bir açıklamısını kısaca geçiştiriyor, inanmıyorsunuz, arkasında kimin olduğu belli olmayan, yarın ne yapacakları bilinmeyen illegal bir örgütün açıklamasını en ince detayı ile veriyorsunuz. haberde saldırının yurt içinden ve ödüllü güvenlik uzmanlarının, üniversite okumuş, kariyer sahibi kişiler olduğu belirtiliyor. devlet yada özelde çalışan, alanında ödüller toplamış insanlar, pkk sempatizanlarının kafasına poşu bağlayıp molotof atması gibi kendini saklayarak bu tür bir çalışmaya alet olmaz. Emniyetin sabah 6 da kapısını çalıp apar topar terör örgütü suçundan hapse tıkılması riskini göz önüne almaz. Bu kadar zeki, okumuş kariyer sahibi kişiler bırakın bu tür olayların içinde olmayı, destek bile vermeyecekler. İllegal bir örgütün basın sözcülüğünü yapıyorsunuz.
BTK ya da telekom un çok uygulaması benim de hoşuma gitmiyor. Ancak bu BTK ya da devlet kurumlarının yapmış olduğu her düzenlemeye muhalefet etmek anlamına gelmiyor. Eleştiri her zaman olmalı ancak düzenleyici bu tür kurumlara beraberinde şu devlet şu şekilde yapıyor, bu devlet şu şekilde yapıyor şeklinde sağlam öneriler sunulmalıdır.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun