Yaşam Tarzı İnternet 23 HAZİRAN 2011 / 14:44

Anonymous 24 Temmuz’da Taksim’de toplanıyor (mu?)

Anonymous hacker grubunun Taksim’de protesto yürüyüşü düzenleyeceği haberleri çıkmaya başladı. Grup adına yayınlanan bildirinin yanında Türk halkını yürüyüşe davet eden bir video bulunuyor.Daha önce birçok haberde yer verdiğimiz siber haktivist grubu Anonymous, bu kez sokağa çıkacağını duyurdu. DDoS saldırılarıyla bilinen grup, 24 Temmuz’da Taksim’de toplanmak için çağrıda bulundu.

Hazırlanan videoda şu ifadelere yer verildi:

“Bildiğiniz üzere Anonymous geçtiğimiz hafta, planlanan filtre ve sansür uygulamalarını protesto etmek üzere Türk Hükümeti’nin web sitelerini hedef aldı. Bu online protestolar sadece başlangıçtı. 24 Temmuz’da maskenizi ve birkaç arkadaşınızı yanınıza alarak sokaklara çıkın. Sansürün onaylanmayacağını hükümetinize kendiniz, Anonymous ve halk olarak göstermenizin zamanı geldi. Halk, bizler değişimi yaratabilecek güce sahibiz ve bu gücü göstermenin zamanı geldi. Türk Hükümeti internetimize dokunma.”

Sosyalmedya.co’da yer alan haberde Taksim meydanında toplanılması için bildirinin basına dağıtıldığı belirtiliyor. Elimize böyle bir bildiri gelmemekle birlikte, eğer gönderenler sahiden Anonymous üyeleriyse bildirinin kaynağını merak ediyoruz.

Bildiriyi Anonymous mu gönderdi?

Zira bu kez bizlerde etkiliğin Anonymous tarafından düzenlenip düzenlenmediği ile ilgili soru işaretleri oluştu. Hazırlanan video gerçekten Anonymous’a ait olsa bile Facebook üzerinden bir etkinlik açılması sosyal ağlarda hiçbir hesabı bulunmayan grup adına çelişki yaratıyor. Etkinlik Türkiye’de Anonymous’a destek verenler tarafından açılmış ve bildiride bu adres söz konusu bildiride yer alıyor.

Anonymous daha önce Scientology tarikatını protesto amacıyla sokaklara çıkmıştı. Ancak hazırlanma şekli açısından ilginç bulduğumuz için etkinliğin grup tarafından düzenlenip düzenlenmediği konusunda şüphe duyuyoruz.

Belki de sadece videodan yola çıkarak Anonymous’a destek veren grup etkinliği kendi fikriyle yarattı ve bunu bir bildiriye dönüştürerek bazı yerlere servis etti. Anonymous üzerinden çıkar sağlamaya çalışan grupların da peydah olabileceğini unutmamak gerekiyor. Daha net bilgilere ulaştığımızda sizlere haber vermeye devam edeceğiz. Yine de gönderildiği iddia edilen bildiri şu şekilde:
Anonymous Türkiye Basın Açıklaması No:3
anonymoustr
June 22nd, 4:46
Merhaba Türkiye;

Anonymous olarak bir yürüyüş düzenlemeye karar verdik ve bunun için Facebook Event oluşturduk. Bu noktada büyük ölçüde sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Düzenleyeceğimiz bu yürüyüşte bizlere destek olduğunuzda güç kazanacağımıza ve sansürün karşısında daha güçlü bir şekilde duracağımıza inanıyoruz.

Bildiğiniz üzere Anonymous oluşumu tarafından sansüre karşı başlatılan “Operation Turkey” operasyonları ile büyük bir başarı elde ettik. Pek çok siteye uygulanan sansür yasağı kaldırıldı ve son olarak aldığımız haberlere göre 22 Ağustos’ta getirilecek filtre yasağı da ertelendi.

Bu başarı; Türkiye halkının başarısı ve Anonymous ruhunun ne kadar güçlü olduğunun göstergesidir.

Bizler; artık fiili olarak meydanlara inmenin ve sansür uygulamasına karşı örgütlenmenin tam zamanı olduğunu düşünüyoruz! Bizler Anonymous’uz ve bizler çoğunluğuz. Temel hak ve özgürlüklerin ihlal edilmesine ise tamamen karşıyız.

Türkiye hükümetine “internetimize dokunma” diye sesleneceğimiz “Sansüre dur de! Özgürlüğünü koru!” yürüyüşümüzde tüm Anonymous’ları aramızda görmek istiyoruz.

24 Temmuz 2011 Pazar günü saat 17:00′de, Taksim Meydanı’nda düzenleyeceğimiz yürüyüşe katılımını bekliyoruz.

Maskelerinizi takın ve bizlere katılıp destek olun!

Facebook Event: http://www.facebook.com/event.php?eid=181958461859444
Poster: http://www.iv.pl/images/01169939573599274456.jpg
Banner 1: http://www.iv.pl/images/94381305493082331966.png
Banner 2: http://www.iv.pl/images/26625424454904425034.png

Unutmayınız; sansür bir insan hakları ihlalidir ve sansür affedilecek ve tepkisiz kalınacak bir uygulama değildir!

24 Temmuz 2011 Pazar günü, saat 17:00′da Taksim Meydanı’nda buluşmak ümidi ile.

Anonymous adına Anonymous

24 Temmuz'da yürüyüş gerçekleşecek

Görünen o ki, bildiri şekli ne olursa olsun 24 Temmuz’da yürüyüş düzenlenecek. Yürüyüşün bir gruba mal edilmesinin sıkıntıları şimdiden forumlarda tartışmalara sebep oldu. Ancak Anonymous'un yasadışı eylemlerde bulunduğunu düşünerek takikat başlattığını duyuran polis ve valiliğin yürüyüş için ne gibi önlemler alacağı merak konusu.

Anonymous'un yayınladığı video şu şekilde:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kAvXaf4iR-s[/youtube]
ETİKETLER : 24 temmuz anonymous taksim
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun