Yaşam Tarzı İnternet 08 TEMMUZ 2011 / 08:29

Ambargo nedeniyle halkın ancak yüzde 16’sı internet kullanabiliyor

Küba’daki halk intranet ya da web kullanarak çeşitli bağlantı hızlarında e-postalarına ulaşabildi. Dünya’nın en kötü ikinci internet bağlantısına sahip ülke, Amerikan ambargosundan kurtulmaya çalışıyor.Küba’nın ulusal istatistik kumrunun yaptığı açıklamaya göre 11,2 milyon ülke sakinin yalnızca 1,8 milyonu bir şekilde internet servisi kullandı. Bir önceki yıl bu rakam 1,6 milyondu ve az da olsa gelişme yaşandığı görülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin uyguladığı ambargo nedeniyle hemen yakındaki deniz altından geçen fiber optik bağlantıyı kullanamayan Küba, çok daha yavaş bağlantı hızlarında kalmanın yanında, tek seçeneği olduğu için pahalı da olsa uydu servislerini kullanıyor.

Akamai’nin raporuna göre, dünyanın ikinci en kötü bağlantı hızına sahip olan Küba, bu engeli aşabilmek için çeşitli yollar deniyor. Ayrıca yönetim biçimi nedeniyle ülkeye yakınlığıyla bilinen Venezüella’nın 70 milyon dolarlık yatırımı sayesinde Küba’nın bu ayın ortalarında daha ucuz ve hızlı bir internete kavuşabileceği tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz yıl yapılan anketlerin aksine ortaya çıkan rakamın yüksek olduğu belirtiliyor. Anketlerde halkın yalnızca yüzde 2,9’unun internet kullandığı, kullananların da daha çok okul ve işyerlerinde erişim sağladığı ortaya çıkmıştı.

Ülkedeki intranet bağlantısıysa sadece ülke içindeki web sitelerinin görüntülenmesine imkan tanıyor. Yine de e-posta hesapları görüntülenebilirken, her ülkeden mesaj alıp gönderilebiliyor. Bunun yanında başkanlığa Raul Castro’nun geçmesinin ardından azalan baskıların eksiyle ülkedeki cep telefonu kullanım oranı da artıyor. Yeni başkanla birlikte üç yıl içinde kullanım oranı 5 katına çıkarak bir milyon aboneye ulaştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun