Yaşam Tarzı İnternet 24 MAYIS 2011 / 10:57

Alkole ilgi duyanın daha çok arkadaşı oluyor

Alkole ilgi duyanın daha çok arkadaşı oluyor

Yapılan araştırmaya göre, eğer Facebook’ta alkolden bahseder ya da fotoğraflarını koyarsanız daha fazla arkadaşınız oluyor. Bir başka çalışmaya göre de ortalama 22 yaşındaki kişilerin Facebook’ta en az bin arkadaşı bulunuyor. Türkiye'de ise kullanıcıların yüzde 50'den fazlasının en az 200 arkadaşı bulunuyor.American Journal of Men’s Health’de Katie Egan ve Megan Moreno tarafından kaleme alınan makaleye göre, ortalama 19 yaşında bulunan 225 kişinin yüzde 85’inde alkolle ilgili bir ibare bulunuyor. Ayrıca bu kişilerin diğerlerine göre daha sosyal olduğu ve daha fazla arkadaşı olduğu ortaya çıktı.

Belki de sosyal aktivitelerin çoğunda alkol tüketimi olduğu için böyle bir eğilim görülüyor. Ancak Brown Üniversitesi’nden Sosyoloji Profesörü Dr. Gregory Elliot’ın çok ilginç bir yaklaşımı var. Elliot’a göre, insanlar sosyal ağlarda kendisine ne kadar takipçi elde etmeye gayret ediyorsa, gerçek hayatta sosyal açıdan sıkıntı çekiyor demektir. Profesöre göre, alkol de ve Facebook da insanın kendi içindeki eksikliğin ardından gelebilir ve “sosyal medya beklenmedik mutsuzluk verici sonuçlar” doğurabiliyor.

Üniversiteli gençlerin alkol tüketimleri Facebook’da paylaşmak için üzerlerinde büyük baskı hissettiklerini ortaya koyan çalışmada, alkol gösterilen fotoğrafların Facebook’da yer almasıyla erkek öğrencilerin alkol kullanımının doğru oranda arttığı ortaya kondu. Bu ana kadar konuşulanlar Britanya gençliği için yapılan araştırmalardan ortaya çıksa da Facebook kullanımında dünya rekorlarını zorlayan ülkemizde de durum pek farklı değil.

Ortalama 22 yaşındaki kişilerin Facebook’ta en az bin arkadaşı bulunuyor

Yapılan bir başka araştırmaya göre de Britanya’da ortalama 22 yaşındaki gençlerin bin ya da daha fazla arkadaşı bulunuyor. Intersperience araştırmacılarının çalışmasına göre ortaya konan rakamlarda 20’li yaşlarında bulunanların 50’li yaşlarındakilerin arkadaş sayısına oranla toplamda 50 kat daha fazla arkadaşı bulunuyor.

Araştırma Britanya toplumunun ne oranda değiştiğini gözler önüne seriyor. Nüfusun yarısının Facebook’ta bir hesabı bulunuyor ve sosyal ağlarda vakit geçiriyor. Sosyal ağlardaki “arkadaş” kelimesinin anlamıysa 20’li yaşlardakilerle 50’li yaşlardakiler arasında büyük değişiklik gösteriyor.Britanya’daki gençlerin çok daha rahat “arkadaş” olabildikleri ortada. Zira Facebook’un kendi verilerine göre kullanıcı başına düşen ortalama arkadaş sayısı 130. Bu duruma karşılık Türkiye’deki durum nedir?

Türkiye’deki Facebook kullanımı

İstanbul Bilim Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Dr. Gülüm Şener’in 2009 yılında 254 kişi üzerinde gerçekleştirdiği ankete göre Türkiye’deki Facebook kullanıcılarının yüzde 50’sinden fazlasının 200’den fazla arkadaşı bulunuyor. Bu durumun günümüze gelindiğinde değiştiğini öngörmek mümkün. Zira oldukça hızlı değişen bir ortam olan Facebook’ta kullanıcı hareketleri de aynı hızla değişiyor.

Araştırmanın sonuç kısmında şu ifadelere yer veriliyor:
Türkiye’de Facebook kullanımı yaşa, cinsiyete ve sosyoekonomik duruma göre değişiklik göstermekle birlikte araştırmada genel olarak Facebook’un kullanıcıların gündelik pratiklerin bir parçası haline geldiği, kullanıcının ihtiyaç duyduğu her an bağlandığı ve boş zamanını geçirdiği, arkadaş çevresini genişletmekten ziyade var olan arkadaşlıkları sürdürmesini sağlayan bir araç olarak kullandığı, kullanıcının kendisiyle ilgili bilgileri kontrol ettiğini düşündüğü ve dolayısıyla sınırlarını kendisinin belirlediği bir kamusallığın yaşandığı ve paylaşımdan ziyade arkadaşları gözetlemenin ön plana çıktığı gözlenmiştir.

Görüşlere göre Facebook'taki arkadaş listenizi tekrar gözden geçirebilirsiniz. Facebook'un insanların çevrelerinden haberdar olması için çok iyi bir ortam sağladığı bir gerçek. Bunun dışında kaçar arkadaşınız olduğu ve bunların kaçıyla gerçekten iletişim halinde olduğunuzu gözden geçirmekte fayda var.

Türkiye’de yapılan araştırmayla ilgili detaylar için http://inet-tr.org.tr/inetconf14/bildiri/4.pdf adresini kullanabilirsiniz.
YORUMLAR
Hüseyin 26 MAYIS 2011 / 11:48 0 0
Melike Hanım,

Yaşınızın 22 olduğunu söylemişsiniz ama yazdığınızın latife olduğunu düşünmek istiyorum. İnsanların bir haberi yazabilmek için ne kadar zaman harcadıkları konusunda bilginiz olmayabilir ama emeklerini ücretsiz olarak insanların kullanımına sunan bu tür bilgi sitelerine "emeğe saygı" anlayışı ile yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum.

Facebook'un arka planı ile ilgili bilgileri incelemek isterseniz www.insidefacebook.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Erdem 25 MAYIS 2011 / 16:23 0 0
İstatistiklerden bahsediliyor. Ya çok üstüne alıngansın ya da facebookta vaziyetlerin ne alemde olduğunun farkında değilsin.
melike 24 MAYIS 2011 / 15:32 0 0
Yalan yanlış bilgiler koymayın lütfen. 22 yaşındayım (!) ve 200 arkadaşım bile yok.
Ama yine de kendini okutan bir haber, teşekkürler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun