Yaşam Tarzı İnternet 22 MAYIS 2012 / 08:49

Alibaba sonunda hisselerine kavuştu

Alibaba hisselerini 7.1 milyar dolara geri aldı

Çin’in dev e-ticaret sitesi Alibaba, 2005 yılında Yahoo’ya sattığı yüzde 40 hissesini 7.1 milyar dolara geri aldı.Yahoo’da bir süre önce ilginç tartışmalar arasında CEO değişikliği gerçekleşmiş, Ocak ayı başında Yahoo’da CEO’luk görevine getirilen eski PayPal CEO’su Scott Thompson, özgeçmişindeki eğitim bölümünde sahtecilik yaptığının ortaya çıkmasıyla görevden alınmıştı. Bazı iddialara göre ise Thompson, kanser teşhisi konulduğunu yönetime bildirdiği için görevine son verildi.

Geçici olarak CEO’luk görevine getirilen Ross Levinsohn, önemli bir karar alarak Alibaba’nın uzun süredir istediği hisselerin satışını gerçekleştirdi. 2005 yılında bir milyar dolara Yahoo'ya hisselerini satan dev e-ticaret sitesi Alibaba, yüzde 40 hissesi için Yahoo’ya 7.1 milyar dolar ödemeyi kabul etti. İki şirket arasında önceden alınan hisseler nedeniyle gerginlik yaşanmış, Alibaba'nın Yahoo'yu satın alabileceği bile konuşulmuştu.

Çinli şirketin bu paranın 6.3 milyar dolarını nakit, 800 milyon dolarını da nakte dönüştürülebilen Alibaba’nın imtiyazlı hisseleriyle ödeyeceği açıklandı. Gelecek paranın çoğunlukla hissedarlara dağıtılacağı bilgisi verilirken, Yahoo’nun son dönemde yaşadığı nakit sorununa çözüm olması bekleniyor.

Alibaba’nın önümüzdeki yıllarda halka açılması planlanırken, bu yüzde 40’lık hissenin bu nedenle önem arz ettiği biliniyor. Alibaba Başkan ve CEO’su Jack Ma, dengeli bir sahiplik yapısının şirketi bir adım öteye taşıyacağına inandığını belirtti. Şirket bu satın almayla kendi değerini de 35 milyar dolar gibi bir rakama taşımış oldu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun