Yaşam Tarzı İnternet 11 OCAK 2012 / 18:04

Alan adında yeni dönem başlıyor: İsteyen istediği alan adı uzantısını alabilecek

Alan adında yeni dönem başlıyor, seçenekler genişliyor

Yeni üst seviyede alan adı uzantıları hayatımızdaki yerini almaya hazırlanıyor. Bu değişim, 20 yılı aşkın zamandan sonra alan adı sistemindeki en büyük yenilik olacak. 12 Ocak 2012 Perşembe gününden itibaren web adresi son eki olarak neredeyse her kelimeyi almak mümkün olacak. Böylece .com ve .org gibi son eklere, .pepsi, .virgin, .itv gibi son ekler de katılacak.

BBC News'in haberine göre alan adlarını düzenleyen ICANN, bu değişimin fırsatları ve rekabeti artıracağını düşünüyor. Zira 1985 yılında temeli atılan ve sonradan genişletilen alan adı uzantılarının çeşitliliğinin artık sayıları birkaç milyara varan kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya yetmediği düşünülüyor.

Bununla birlikte başvuru için verilmesi gereken ücret 185 bin dolar. Bu da yeni uzantılardan birine sahip olmak isteyenler için ciddi bir finansal yük anlamına geliyor. Uzmanlara göre, bu işin toplam maliyeti yarım milyon doları bulabiliyor.

Bu maliyet, bazı sivil toplum kuruluşları (STK) arasında da tartışma sebebi. Çünkü STK’lar, siber işgalcilerden kendilerini korumak için çok yüklü paralar harcamak zorunda kalacaklar.

Bu arada geçtiğimiz ay konuyla ilgili bir haber veren Reuters, Birleşmiş Milletler, IMF ve benzeri diğer 26 uluslararası kuruluşun ICANN’den .imf gibi son ekleri siber işgalcilerden koruması için başvurduğunu yazmıştı.

Söz konusu maliyete rağmen, Nisan ayında başvurular sona ermeden önce bu üst seviyede alan adlarına başvurulara önemli bir ilginin kendini göstermesi bekleniyor. Daha şimdiden birçok şirket başvurularla yoğun olarak ilgileniyor. Bu başvuruların önemli bir bölümü Fortune 500 şirketlerinden geliyor ve bu şirketlerin büyük bir bölümü de perakende ve finansal hizmet sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

Marka isimleri kadar, .london, .nyc gibi yer isimlerinin de bu son ek ilgisinden payını alması bekleniyor. Hatta Katalanlar .cat uzantısını aldı bile.

Konuyla ilgili bir diğer endişe, bunun Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington gibi ismi çok sık rastlanan yerlerde yaratabileceği karmaşa. Örneğin dünya genelinde Wellington ismini taşıyan yaklaşık 20-30 başka şehir var. Bu karmaşaya karşılık yapılacak olası düzenlemeler ve siber işgalcilere karşı alınacak önlemler şu an için ICANN'ın önündeki en büyük sorunlar olarak duruyor.

Daha önce bu konuda yaşanabilecek karışıklıklara bu haberimizde yer vermiştik.
YORUMLAR
domainOM 11 OCAK 2012 / 22:54 0 0
Haber başlığında belirtildiği gibi isteyen istediği domain uzantısına sahip olamayacak. Yeni bir domain uzantısına sahip olabilmek için onlarca farklı prosedürün yerine getirilmesi gerekiyor. Ayrıca, sorun olabileceği belirtilen hususlar konusunda da ICANN'in aldığı bir dizi önlem bulunuyor.

Bu konuda hakkında, 'Herkes İstediği Domain Uzantısına Sahip Olabilecek. Herkes mi?' başlıklı yazıda neler olacağı ile ilgili ayrıntılı bilgi yer alıyor:
http://www.domainom.com/20110922/herkes-istedigi-domain-uzantisina-sahip-olabilecek-herkes-mi
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun