Yaşam Tarzı İnternet 02 EYLÜL 2013 / 16:58

Akademiye özgürlük kampanyası başlatıldı

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Devran’ın iki yıllık görevi süresince araştırma görevlilerine 25 ayrı soruşturma açıldığını belirten akademisyenler, web sitesi açarak “Akademiye Özgürlük” kampanyası başlattı.Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde hakkında soruşturma açılan araştırma görevlilerine destek amacıyla imza kampanyası başlatıldı.

Akademiye Özgürlük” adlı internet sitesindeki kampanyada, şu çağrı metni yer aldı:
“Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) 4-5 Haziran’da iki gün olarak uyguladığı iş bırakma eylemine katılan İletişim Fakültesi’nden Eğitim-Sen üyesi 11 araştırma görevlisi hakkında Marmara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından disiplin soruşturması başlatılmıştı. Bu soruşturmalar ile birlikte İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Devran’ın göreve başlamasından bu yana geçen iki yılda toplam 15 araştırma görevlisi hakkında açılan soruşturma sayısı 25’i buldu.

Kamu görevlilerinin üyesi oldukları sendikaların aldığı karar doğrultusunda toplu eylem hakkı insan hakları sözleşmeleri, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ile idari yargı kararları ile kesin biçimde tanınmaktadır.

Eğitim-Sen üyesi araştırma görevlilerinin sendikaları tarafından gerçekleştirilen etkinliklere katılmaları suç değildir, sendikal ve demokratik hakların kullanılması niteliğindedir.

Eğitim-Sen İstanbul Üniversiteler Şubesi’nin bu doğrultuda yapmış olduğu basın açıklamasına cevaben, dekan Devran, KESK’in iş bırakma eylemini yasa dışı ilan etti ve sendikalarının kararı doğrultusunda bu eyleme katılan araştırma görevlilerinin cezalandırılmaları gerektiğini açıkladı.

Böylece Devran, insan hakları sözleşmelerini, Anayasayı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile idari yargı kararlarını hiçe saydığını bizzat bir basın duyurusuyla ilan etti."

Metinde, iş bırakma eyleminin, KESK'in “İnsanca Yaşam, Güvenceli İş ve Gelecek” talebine ilaveten Gezi Parkı direnişi esnasında ülke çapındaki polis şiddetini protesto etmek üzere gerçekleştiğine değinildi:
“11 araştırma görevlisi tam da bu nedenle, aynı iş bırakma eylemine katıldıkları için haklarında disiplin soruşturması açılan Tunceli Üniversitesi’nden dört akademisyen ve Uludağ Üniversitesi mezuniyet töreninde yapmış olduğu konuşmada polis şiddetini eleştirdiği için soruşturmaya uğrayan Yrd. Doç. Dr. Timuçin Köprülü gibi, Gezi Parkı direnişine ilişkin ülke çapında başlatılan cadı avının akademideki kurbanları ilan edilmek isteniyor.”

Kampanyada, şu talepte bulunuldu:
“Bizler, aşağıda imzası olan yurttaşlar olarak bilimsel, mesleki ve insani sorumluluklarımızdan ötürü Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nü üniversitelerde ifade ve örgütlenme özgürlüğüne darbe niteliğindeki bu hukuksuz soruşturmaları geri çekmeye, İletişim Fakültesi Dekanı Yusuf Devran’ı da akademik personelin anayasal, demokratik ve sendikal haklarını kullanmalarını engellemekten ve soruşturma mekanizmasını araştırma görevlileri üzerinde psikolojik şiddet aracı olarak kullanmaktan vazgeçmeye çağırıyoruz.”

Açıklamaya http://akademiyeozgurluk.blogspot.com/2013/08/akademinin-ozgurlugu-bizim-ozgurlugumuz.html adresinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : marmara Yusuf Devran
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun