Yaşam Tarzı İnternet 05 KASIM 2012 / 16:31

Aileler internette erkek çocuklarını takibe aldı

Aileler internette erkek çocuklarını takibe aldı

Bitdefender’ın yaptığı bir araştırmaya göre, ebeveynler erkek çocuklarını sosyal ağlarda, kız çocuklarından daha fazla takip ediyorlar. Bunun yanı sıra ebeveyn takibi için oluşturulan uygulamanın kadınlar tarafından eşlerin takibinde kullanıldığını da ortaya koydu. Bitdefender’ın 1600’den fazla gönüllünün katıldığı ve üç ay süren araştırmasında, ebeveynlere çocuklarının Facebook hareketlerini kontrol etmeleri için geliştirilen bir yazılım kullandırıldı. Üç ay sonunda çıkan istatistikler ise oldukça şaşırtıcı olurken, ebeveynler 13-17 yaş arasındaki erkek çocuklarını aynı yaş aralığındaki kız çocuklarından yüzde 50 daha fazla izlediği ortaya çıktı.

Bitdefender yetkilileri, bu şaşırtıcı sonucun her hangi bir hata içermediğini, sadece erkek çocukların kızlara oranla daha fazla çevrimiçi olmalarından kaynaklandığını düşündüklerini belirtiyorlar. Erkek çocukların sanal ortamda daha riskli davranışlar sergileyebileceği algısı nedeniyle, ebeveynlerin tedirgin olduğunun görüldüğünü belirten yetkililer, özellikle siber zorbalık, siber yem, video paylaşımı gibi daha erkeksi davranışlar sergileyen genç erkeklerin, ailelerini daha çok endişelendirdiğini belirtiyorlar. Ayrıca kız çocuklarının sanal ortamda daha ihtiyatlı olduğunun altını çizen yetkililer, bu sonucun kız çocuklarının ebeveynlerine daha fazla güven aşıladığının da bir göstergesi olabileceğini söylüyorlar.

Kadınlar eşlerini, sevgililerini takip ediyor

Aynı istatistikler bir başka ilginç sonucu daha otaya çıkardı. Kadınlar, Bitdefender’ın Ebeveyn Kontrolü aracını eşleri veya sevgililerini izlemek amacıyla kullanıyor. Ankete katılan 1600 kişinin sadece yüzde 23.87’si çocuklarını takip için bu aracı kullanırken, kullanıcıların büyük bir çoğunluğunu eşini ya da erkek arkadaşını internette izlemeye alan kadınların oluşturduğu görüldü.

Yine aynı araştırmaya göre eş ya da erkek arkadaşını en fazla 25 ile 34 yaşları arasındaki kadınlar takip ediyor. Amerikan ve İngiliz kadınlar, uygulamayı kullanan kadınların yüzde 67’lik kısmını oluşturarak erkek arkadaşını ya da eşini takip edenler listesinin başını çekiyor. 35-44 yaşlarındaki partnere sahip olan kadınlarda ise bu alışkanlığın daha az olduğu, ancak yine de bir erkeğe göre iki kat fazla olduğu belirtiliyor.
YORUMLAR
berkan 05 KASIM 2012 / 17:51 0 0
kadın hakları diye bi şey var dimi:)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun