Yaşam Tarzı İnternet 05 AĞUSTOS 2013 / 10:56

Af Örgütü sanal protesto çağrısında bulundu

Uluslararası Af Örgütü Taksim Meydanı’nın haritasında sosyal medya platformlarından birine giriş yaparak polis şiddetini protesto edecek sanal bir protesto çağrısında bulundu.Uluslararası Af Örgütü “Yeniden Taksim’e” başlığıyla sanal bir barışçı protesto eylemi çağrısı yayınladı. Eylemin katılımcıları “fiziksel olarak, gösteri ve protesto yapmanın engellendiği Taksim Meydanı’nın sanal ortamda hazırladığımız haritasında, sosyal medya platformlarından birine (Facebook, Twitter ya da Google Plus) giriş yaparak yerini almaya ve sembolik bir duruş göstermeye” davet edildi.
“Polis şiddetini barışçıl bir şekilde protesto etmek ve adalet talep etmek için sanal eylemimize katılın ve Taksim Meydanı haritasında yerinizi alın! Anayasa’nın 34. Maddesi’ne göre: Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.”

Barışçıl bir şekilde toplanmak ve gösteri yapmanın bir insan hakkı olduğunun vurgulandığı çağrıda bu hakkın yetkililer tarafından güvence altına alınması gerektiği de belirtildi. Açıklamanın tamamı şu şekilde:
28 MAYIS’TA İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞEN BARIŞÇIL PROTESTO ŞİDDETE BAŞVURULARAK DAĞITILDI. BU OLAYI TAKİP EDEN HAFTALARDA, ÇEVİK KUVVET AŞIRI GÜÇ KULLANARAK 8000’İ AŞKIN KİŞİNİN YARALANMASINA SEBEP OLDU. PROTESTOLAR SÜRECİNDE EN AZ ÜÇÜ GÜÇ KULLANIMI SONUCU OLMAK ÜZERE BEŞ KİŞİ ÖLDÜ. TAKSİM MEYDANI’NDA BARIŞÇIL PROTESTO HAKKI HALA GÜVENCE ALTINDA DEĞİL.

POLİS ŞİDDETİNİ BARIŞÇIL BİR ŞEKİLDE PROTESTO ETMEK VE ADALET TALEP ETMEK İÇİN SANAL EYLEMİMİZE KATILIN VE TAKSİM MEYDANI HARİTASINDA YERİNİZİ ALIN!

Detaylar ve haritada yer almak için https://www.backontaksim.org/ adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun