Yaşam Tarzı İnternet 09 MAYIS 2011 / 17:53

Acarer: "İnternet profili dörde değil ikiye ayrılıyor"

Tayfun Acarer: "İnternet profili dörde değil ikiye ayrılıyor"

BTK Başkanı Tayfun Acarer İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde son günlerde gündemi yoğun bir şekilde meşgul eden "filtreli internet” ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.Acarer konuşmasının başlangıcında kamuoyunun internet profillerinin dörde ayrılması hususunda yanıldığını, aslında iki seçenek bulunduğunu ifade etti. Şu anda bulunan mevcut paketin standart profili oluşturduğunu kaydeden Acarer, istendiği takdirde aile, çocuk ve yurtiçi profillerini barındıran filtreli paketin tercih edilebileceğini aktardı.

Kimse filtreli paketi tercih etmezse “güvenli internet” profilinin ortadan kalkacağını ifade eden BTK Başkanı, filtreli pakete geçenlerin istedikleri anda servis sağlayıcılardan alacakları şifreyle standart pakete geçebileceğini vurguladı.

Yasaklı siteler listesi vatandaşlar tarafından belirlenecek

Yasaklı kelimeler konusunun güvenli internetle ilgisi bulunmadığını aktaran Acarer, gönderilen e-postanın sadece bilgilendirme olduğunun ve yasaklama kararı içermediğinin altını çizdi.

Gönderilen yazıda şu ifadelere yer verilmişti:
“Buna göre barındırdığınız alan adlarında İlgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içeriklerin bulunmaması gerekmektedir. Aşağıda İlgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içerik bağlamında değerlendirilebilecek kelime gurupları verilmiştir. Bu kelime guruplarını barındıran içeriklerin çıkarılması ile ilgili alan adlarının hizmetine son verilmesi ve son durumun mail ile tarafımıza iletilmesi gerekmektedir. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda ilgili CEZAİ müeyyideler ile karşı karşıya kalınabileceği unutulmamalıdır.”

Acarer, sitelerde geçmemesi gereken kelimelerin nasıl belirleneceği sorusuna vatandaşlardan gelen taleplerin belirleyici olacağı şeklinde bilgi verdi. Yani uygulamada vatandaşlar şikayette bulunarak sitelerin engellenmesini sağlayabilecek. Bunun yanında kapatılma kararı verilen sitelerin de itiraz haklarının bulunduğu belirtildi.

Avrupa’da engellenen sitelerin ülkemizdekinden 2-3 kat daha fazla olduğunu iddia eden Acarer, engellenen siteler açıldığında neden engellendiğini yazdıklarını, ancak Avrupa’da böyle bir uygulama olmadığını belirtti.

“Barındırmaların yurtiçinde yapılmasını özendirmek istiyoruz”

Mevcut profiller arasında yer alan “Yurtiçi İnternet Profili” hakkında da detaylı bilgi veren Acarer, bu profilin yurtiçindeki barındırmayı teşvik etmek için yapıldığını aktardı. Acarer, uygunsuz içeriğin yüzde 90’ının yurtdışında barındırıldığını ve bu nedenle böyle bir profil oluşturulduğuna değindi.

Acarer’in bu açıklamasıyla Dünya Ticaret Örgütü’nün üzerinde çalıştığı, 1994 yılından itibaren Türkiye’nin Avrupa Birliği'ni rekabet kuralları konusunda yasal dayanak olarak teşvik politikalarıyla üzerinde durduğu hatta İthalat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ömür Demir’in ayrıca bir makale yazdığı uluslararası rekabet politikalarına ters düşüyor. Demir’in makalesinde şu ifadelere yer veriliyor:
“Serbest ticaret politikası ise; tarife düzeylerini düşürerek, tarife dışı önlem uygulamalarının etkilerini sınırlayarak, dış ticaretteki engelleri kaldırmayı amaçlar. Ticaret rekabet ilişkisinde, ticaret ve rekabet kurallarının her ikisinden de beklenen; ithalatla rekabet eden yerli rakiplerin korunması değil, pazardaki rekabet ortamının korunmasıdır.

Ticaret politikası önlemleri yerli sanayiyi korumayı amaçladığında bu uygulama; ulusal pazardaki yabancı firmaları faaliyetlerini kısıtlayan bir etki yaratabilmekte ve o ülke pazarında rekabet ortamını sınırlayabilmektedir.”

Ayrıca bu açıklama daha önce Acarer’in üzerinde durduğu yurtiçindeki barındırma hizmetlerinin yüksek ücretlerinin indirilmesi konusuna da ters düşüyor. Halihazırda yüksek olan yurtiçindeki barındırma fiyatları yurtdışı rekabetin engellenmesini teşvik eden “yurtiçi profili” ile yurtiçindeki barındırma fiyatlarının uzun vadede artmasına neden olacaktır.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun