Yaşam Tarzı İnternet 07 ŞUBAT 2014 / 11:42

ABD ve AGİT'ten İnternet Sansürü Yasasına tepki geldi

AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Miyatoviç internet yasasındaki değişiklikle mahkeme gözetiminin kaldırıldığını, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki ise yasanın uluslararası standartlara uymadığını belirtti.Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) de Meclis’ten geçen internet sansürü yasasına tepki gösterdi. AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunya Miyatoviç, internet yasasında yapılan son değişikliğin servis ve hosting sağlayıcılarına orantısız bir yük getireceğini belirtti.
“Yeni önlemler, yönetimin internete kapsamlı şekilde müdahale etmesine ve Türkiye’deki tüm internet kullanıcılarının bilgilerini mahkeme gözetimi olmaksızın elde etmesine imkan tanıyor. Kişisel hakları ve özel hayatın gizliliğinin korunması amacıyla çıkarıldığı belirtilen yasa, yönetime kontrolsüz bir takdir hakkı vererek interneti engellemeye dair yeni yöntemlere yol açabilir. Parlamentonun, tavsiyelerimi dikkate almadan ve kamuoyu ve paydaşlarla istişare etmeden yasayı geçirmesi hayal kırıklığına yol açtı.”

ABD: Yasa uluslararası standartlara uygun değil 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki ise AGİT’in kaygılarını paylaştıklarını belirterek “"Demokrasilerin, halkların farklı sesleriyle güçlendiğine inanıyoruz" dedi ve ekledi:
“AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi'nin, önerilen tedbirlerin ifade özgürlüğü konusundaki uluslararası standartlarla uyumlu olmadığına dair son dile getirdiği kaygıları paylaşıyoruz. Bunlar ayrıca, ifade özgürlüğünü, araştırma gazeteciliği, gazetecilerin kaynaklarının korunmasını, internet üzerinden bilgiye erişim ve siyasi tartışmaları önemli ölçüde etkileyebilir.”

Açıklamanın orijinal metni için http://www.osce.org/fom/110884 adresini kullanabilirsiniz.
ETİKETLER : 5651 5651 sayılı yasa ABD
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun