Yaşam Tarzı İnternet 09 EYLÜL 2013 / 14:26

ABD tüm akıllı telefonları da izleyebiliyormuş!

Günlük hayatımızda Android, Blackberry ya da iOS yazılımlarıyla kullandığımız tüm telefonlardaki kişisel veriler NSA'in erişimine açıkmış.Edward Snowden’ın ortaya çıkardığı belgelerle dünya çapında büyük ses getiren NSA skandalına bir iddia daha eklendi. Spiegel Gazetesi, NSA’in dünya çapında tüm akıllı telefonları takip edebildiği belirtilen “gizli” belgeleri ortaya çıkardı.

Alman Spiegel Gazetesi’nin haberinde yer alan iddiaya göre, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) iPhone ve Blackberry ile Google’ın işletim sistemi olan Android tabanlı telefonlardaki kullanıcı bilgilerine “tam erişim” sağlayabiliyor. NSA’in “çok gizli” belgelerine ulaştıklarını iddia eden Spiegel, bu belgelerde NSA’in telefonlardaki kişi listesi, SMS trafiği, konum bilgileri, notlar gibi kişisel bilgilerinin tamamına erişebildikleri bilgisi yer alıyor.

İşletim sistemleriyle anlaşmak için özel çalışma grupları kuruluyor

Habere göre, belgelerde NSA’in telefonlarda kullanılan işlerim sistemi yetkilileriyle anlaşma sağlayabilmesi için özel bir çalışma grubu oluşturduğu ve daha önce iPhone kullanıcılarının telefonlarını bağladıkları bilgisayarlar üzerinden iPhone kullanıcılarının verilerine erişim sağlayabildikleri belirtiliyor. Görünen o ki, kullanıcılarını iTunes kurmaya zorlayan Apple'ın müşterilerinin verilerini NSA, o program sayesinde çekebiliyor.

iPhone kullanıcılarının telefonlarını uyarlamak için kullandıkları bilgisayarlar yardımıyla verilere erişmek için gerekli olan tüm betiklere ulaşabilen NSA, böylece telefonun içindeki diğer uygulamalara ve onların çektiği verilere de ulaşabiliyor. Haberde NSA’in akıllı telefonlara yönelik gerçekleştirdiği bu takip operasyonu ile ilgili şu ifadeler yer alıyor:
“NSA’den ele geçirilen belgeler, NSA'nın telefon kullanıcılarını kitlesel olarak izlediğini değil, daha ziyade bu tekniklerin, belirli kişileri gizlice dinlemek için kullanılıyor.”

Blackberry mesajlarının tamamı görülebiliyormuş

Ortaya çıkan yeni belgelerler, NSA’in Blackkberry cihazlarına da rahatlıkla erişim sağlayabildiği, SMS trafiğini takip edip tüp içerikleri okuyabildiği ve e-posta içeriklerine de ulaşabildikleri görülüyor. Bugüne kadar Blackberry yetkilileri tarafından tamamen herhangi bir güvenlik açığının olmadığı ve “hacklenemez” olduğu iddiasında bulunulan Blackberry OS’nin de NSA tarafından erişim sağlanabiliyor olması, firma için büyük bir başarısızlık olarak yorumlanıyor.NSA skandalından önce de Hindistan hükümetine yerel kanunlar kapsamında kullanıcı bilgilerini temin ettiği iddialarıyla gündeme gelen Blackberry, Spiegel’in haberine göre NSA’in cihazlarını takip edebilmesi için “arka kapı” denebilecek bir güvenlik açığı oluşturduğu iddialarını da reddediyor.

Berlin’de NSA protestosu

NSA skandalının ardından Spiegel’de yayınlanan son haberlerin üzerine ise, Cumartesi günü Berlin’de “Korku yerine özgürlük” sloganıyla bir protesto gerçekleştirildi. Yaklaşık 20 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen protestoda kişisel veri güvenliğinin sağlanması talebinde bulunulurken, protestoya internet aktivistleri, vatandaşlık hakları grupları, Yeşiller partisi, Sol Parti ve Korsanlar Partisi'nden de destek geldi.

Spiegel'de yer alan haber için http://www.spiegel.de/international/world/privacy-scandal-nsa-can-spy-on-smart-phone-data-a-920971.html adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun