Yaşam Tarzı İnternet 27 TEMMUZ 2014 / 10:30

ABD Temsilciler Meclisi’nin Wikipedia erişimi kesildi

Mecliste yer alan 9 bin çalışan, 10 gün süreyle kimliklerini bildirmeden Wikipedia’daki hiçbir maddeyi değiştiremeyecek.Birçok düşünüre göre internetin en büyük kazanımlarından biri olan Wikipedia, dünya çapındaki kullanıcıların bilgilerini referans vererek değiştirdiği bir yapıyla yeni nesil bir ansiklopedi sunuyor. Bu bağımsız olması beklenen yapıya anormal müdahaleler geldiğinde ise sitenin gönüllüleri harekete geçiyor ve o anormalliklerin önüne geçmek için çalışıyor. Bu durum kullanıcıların Wikipedia’yı düzenlemesini engellemeye kadar gidebiliyor.

Son alınan karar ise ABD Temsilciler Meclisi IP adreslerinden bağlanmaya çalışanları vurdu. Mediaite isimli politika ve eğlenceyi bir araya getiren haber sitesinin, Twitter’daki @congressedits kullanıcısı hakkında yaptığı haberin ardından, Mediaite ile ilgili Wikipedia sayfasının uygunsuz şekilde değiştirilmesi meclisin IP adresinin engellenmesine sebep oldu.
ABD Temsilciler Meclisi’nin anonim olarak değiştirdiği Wikipedia maddelerini ortaya çıkartarak Tweet atan bir bot olan @congressedits kullanıcısının tetiklediği olayların ardından meclisin IP adresinden erişimler 10 gün süreyle engellendi. O IP adresinden gelen kullanıcıların değişiklik yapması için kullanıcı girişi yapmaları istendi.

Temsilciler Meclisi’ndeki kullanıcılardan biri yasaklamanın ardından yaptığı açılamada şunları söyledi:
“Mecliste çalışan 9 bin kişinin, sadece iki üç işinin yaptıkları nedeniyle cezalandırılmasını anlayamıyorum. Buradaki çoğu kişi sadece dilbilgisi düzeltmeleri, Omsk’taki kuşlar hakkında daha fazla bilgi ya da KDE2’nin nasıl yamalanacağı hakkında girişler yapıyordu.”

Konuyla ilgili yasaklamaya sebep olan Wikipedia sayfası ve yapılan uygunsuz düzenlemeler için http://en.wikipedia.org/w/index.php?diff=618176218&oldid=603910327 adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun