Yaşam Tarzı İnternet 07 OCAK 2013 / 15:40

ABD Kongre Kütüphanesi 170 milyar tweet'i arşivliyor

ABD Kongre Kütüphanesi, Twitter ile 2012 yılında yapılan anlaşma kapsamında, site üzerinde şu ana dek atılan 170 milyar tweet’i sürekli olarak depolayacağını açıkladı. Kongre Kütüphanesi, Twitter ile olan anlaşma gereği ilk olarak 2006-2010 yılları arasında atılan 21 milyar tweet’i depolayacak. Özellikle son 2 yılda kullanıcı sayısını gözle görülür bir şekilde artıran Twitter'ın, bu süre zarfında sahip olduğu 150 milyar tweet de eklenince, 170 milyardan fazla tweet arşivlenmiş olacak. Kütüphane tarafından yapılan açıklamada 170 milyar tweet içeren arşivin iki kopyasının, toplam 133 Terabyte’lık alan kaplayacağı açıklandı.

Konuyla ilgili konuşan kütüphane yetkilileri, mikroblog sitesinin kendileri için çok önem arz ettiğini belirtirken, sosyal medyanın günümüzde ana iletişim platformu haline geldiğini ve dergi, mektup, gazete gibi iletişim araçlarının yerini aldığının altını çizdiler.

Yetkililer, şu ana kadar oluşturulmakta olan arşive erişim için izin verilmediğini, ancak dünya çapında arşive erişim izni almak için yaklaşık 400 başvuru yapıldığını belirttiler. Yapılan başvuruların çoğunun, yurttaş gazetecilik ve seçilen yöneticilerin mesajlarıyla ilgili olduğu belirtilirken, aşılanma oranları ile borsa hareketlerinin de takip edilmek istendiği dile getirildi.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun