Yaşam Tarzı İnternet 04 KASIM 2011 / 15:32

ABD hükümeti Twitter ve Facebook üzerinden tüm dünyayı takip ediyor

CIA her gün 5 milyon tweet'i takip ediyor

CIA, her gün 5 milyon Tweet okuyarak hükümete rapor veriyor, ABD hükümeti Türkçe'nin de dahil olduğu birçok dilde yazılanlara göre stratejilerini belirliyor.Sosyal medya dünya çapında hızla büyüyor, her geçen gün daha fazla insanı içine alıyor. Kısa sürede önemli yatırımlar bularak dünya nüfusunun önemli bir kısmının bilgilerini alan bu sosyal siteler aracılığıyla ABD’nin tüm dünyayı görüntülediği ortaya çıktı.

Facebook ve Twitter kullanan yüz milyonlarca insanın gönderdikleri mesajların CIA tarafından takip edildiği belirtildi. CIA, her gün 5 milyon tweet’i görüntüleyerek raporluyor.

ABD’de bulunan Open Source Center’da (Açık Kaynak Merkezi) Facebook, gazeteler, televizyonlar, yerel radyo istasyonları, internet sohbet odaları gibi aklınıza gelebilecek tüm iletişim araçları takip ediliyor.

Bu merkezde Arapça’dan Türkçe’ye, Çince’den Fransızca’ya tüm dillerdeki iletişim bilgileri ediniliyor. Bu dillerde gerçekleştirilen konuşmalar oldukça yerel ve pek bilinmeyen sözler olsa da merkez tarafından algılanarak çözümleniyor. Bilgiler gerekli durumlarda doğrudan Beyaz Saraya iletiliyor.

Orta Doğu ile ilgili demeç verildiğinde sosyal medyadaki etkisi görülüyor

Associated Press’te yer alan haberde, Orta Doğu’da yaşananların önceden tahmin edildiği bilgisi verildi. Ayrıca Usame Bin Ladin’in ölüm haberiyle ilgili sosyal medyadaki tüm tepkiler CIA tarafından raporlanarak ABD hükümetine sunuldu.Merkezin yöneticisi Doug Naquin ile yapılan söyleşide, ABD Başkanı’nın Orta Doğu’da yaşananlarla ilgili konuşma yaptıktan 24 saat sonra Türkiye, Mısır, Yemen, Cezayir, İran Körfezi ve İsrail’de yerel dillerde negatif tepkiler oluştuğu bilgisi verildi.

Açık Kaynak Merkezi’nin ilk olarak 2009 yılında’da İran rejimini sallayan Yeşil Devrim hareketiyle Twitter’da tarama yapmaya başladığı belirtildi. Facebook ve Twitter gibi doğrudan kullanıcılara ulaşan kaynakların, sorunların çözümünde çok önemli yer tuttuğu aktarıldı.

Sosyal medyada paylaştığımız mesajları iki kere düşünerek atmak gerekiyor. Zira her zaman “acil durumlarda kullanıcı bilgilerini paylaşıyoruz” diye açıklama yapan sosyal ağların her zaman gözetim altında olduğu açıkça ifade ediliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun