Yaşam Tarzı İnternet 04 OCAK 2013 / 10:44

ABD: "Google'ın Kuzey Kore ziyareti için doğru zaman değil"

ABD ile Google'ın arasına Kuzey Kore girdi

Google’ın Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, insani yardım görevi gerçekleştirmek adına Kuzey Kore’ye gideceği açıkladı. Schmidt’in kararını, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un tarihi yılbaşı mesajından hemen sonra duyurması dikkat çekerken, ABD'nin tepkisi gecikmedi.Dünyanın en büyük arama motoru şirketi Google’ın üst düzey yöneticisi Eric Schmidt, internet özgürlüğünün en kısıtlı olduğu ülkelerden biri olan Kuzey Kore’ye gidecek. Aynı zamanda yazılımcı ve iş adamı olan Schmidt’in gerçekleştireceği ‘özel’ ziyareti, ABD’nin New Mexico eyaleti valisi Bill Richardson ile gerçekleştireceği belirtildi. Schmidt ve Richardson’ın, ziyaretlerini gelecek hafta yapmaları bekleniyor.

Google’ın üst düzey bir yöneticisinin gerçekleştireceği tarihi ziyaret, dünyanın en izole ülkesi olarak kabul edilen Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong-un’un yılbaşı mesajının ardından duyuruldu. Babası Kim Jong-il’den boşalan koltuğa geçtiğimiz yıl oturan Kim Jong-un, yılbaşında televizyona çıkarak ‘düşman kardeşi’ Güney Kore’ye zeytin dalı uzattı.

Güney Kore ile aralarındaki buzları eritmek istediğini belirten genç lider, ekonomik kalkınmanın temeli olarak bilim ve teknoloji alanındaki atılımları gösterdi ve okul ile fabrikalarda teknolojik altyapının güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

İnternet hâlâ kısıtlı

Kim Jong-il’in tarihi çağrısı, demir yumrukla yönetilen ülkenin geleceği için umut olsa da, Kuzey Kore bilgi özgürlüğü sunmaktan çok uzak. Az sayıda Kuzey Koreli ülkenin sahip olduğu yerel internet ağını kullanırken, çok az insan özgürce internete girebiliyor.

Dünyanın dört bir yanındaki insana bilgi taşımayı misyon edinen Google’ın Kuzey Kore ziyareti, burada bir girişim yapılacağının sinyalini vermiyor. Ancak Schmidt’in yeni dönemde Kuzey Kore yönetimine internet özgürlüğü sağlanması için tavsiyelerde bulunabileceği belirtiliyor.

Guardian gazetesine yorumda bulunan ABD’nin eski başkanlarından George Bush’un Asya uzmanı Victor Cha, “Bana kalırsa bu ziyaretin en etkileyici kısmı, sadece bir fikir olarak doğmuş olması” dedi.

Cha, “Eğer Google Pyongyang’daki bilgi balonunu oluşturmak için ilk adımı atarsa, bu çok ilgi çekici bir gelişme olabilir” ifadesini kullandı.

ABD'nin tepkisi gecikmedi

Schmidt ve Richardson’ın Kuzey Kore’de hangi yetkililerle görüşecekleri şu an bilinmiyor. Kuzey Kore’nin ABD ile diplomatik ilişkilerinin bulunmaması, bu konuda tahmin yürütülmesini bile engelliyor.

Aynı zamanda ABD ile Kuzey Kore arasında hiçbir ticari ilişki bulunmuyor. Washington, Asya ülkesinde üretilen ürünlerin ABD’ye girişini yasaklamış durumda. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Schmidt ve Richardson'ın planlanan ziyaretinin zamanlamasının “yararlı olmadığını” düşündüklerini söyledi.

İkiliye herhangi bir ABD yetkilisinin eşlik etmeyeceğini, yönetimden herhangi bir mesaj da götürmediklerini kaydeden Nuland, Schmidt ve Richardson'ın,kendi fikirlerini gayet iyi bildiklerini dile getirdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun