Yaşam Tarzı İnternet 13 MAYIS 2011 / 18:06

ABD’de internet sansürü (mü?)

ABD’de de internet sansürü (mü?)

Korsan müzik ve filmlere link veren veya sahte ürünler satan internet siteleri yakında Amerika’da bloke edilecek. Çünkü BBC News haberine göre, ABD’li politikacılar bu tarz siteleri ortadan kaldırmak için bir dizi önlem almak konusunda yasal adımlar atmayı düşünüyor.‘The Protect IP’ (Preventing Real Online Threats to Economic Creativity and Theft of Intellectual Property) kanun taslağı hükümete ve telif hakkı sahiplerine Amerikalıların yasadışı ürünlere ulaşmasını engelleyecek araçları sağlıyor. Dijital hak sahipleri ise bu teklif karşısında korktuklarını ve son yasanın internette nasıl bir etkisi olacağına dair korku içinde olduklarını belirtti.

ABD’li politikacılara göre, ‘The Protect IP’ hareketinin hedefi, web dünyasının kötülerini hedefliyor ve online korsanlığı, sahte ürün satışlarını durdurmak adına önemli bir ‘ilk’ adım. Bu teklifi destekleyen 10 politikacıya göre, hem yasa koyucular hem de hak sahiplerinin elinde bu gibi sıkıntılara karşı savaşmalarını sağlayacak yeterli araç yok.

‘The Protect IP’ yasası, tartışma yaratan Online İhlaller ve Sahtecilikle Mücadele Yasası’nın (Combating Online Infringement and Counterfeits Act -COICA) yenilenmiş versiyonu. Yeni yasaya itiraz eden Electronic Frontier Foundation (EFF) ise, bu yeni yasanın, önceki gibi sıkıntılı bir içeriğe sahip olduğu uyarısını yaptı.

‘Protect IP’ yasası kapsamında hedeflenen siteler internet adres listesinden kaldırılacak ve iyi tanınan domain isimleri ile bulunmaları böylece zorlaşacak. Yeni uygulama, bloklamaya karşı durmak için site değişimine imkan veren alan isimlerinin bloklanmasına da imkan veriyor. Yasa ayrıca arama motorlarının da arama sonuçlarında bu gibi sitelere yer vermesini durdurmaya zorlayıcı uygulamaları içeriyor.

Hükümetin harekete geçmesine ek olarak, Protect IP Act aynı zamanda telif hakkı sahiplerine de siteleri bloklama konusunda mahkeme kararlarını uygulama imkanını sunuyor. Ödeme firmaları ve reklam ağlarının da telif hakkını ihlal eden veya sahte ürün sattığı tespit edilen sitelere hizmet sunmaya son vermesi istenebilecek. Dijital hak grubu Public Knowledge’dan Sherwin Sly ise şu eleştirileri yaptı: “Bu yasa teklifi internetin üstüne inşa edildiği konsensüse karşı bir tehdit. Bu yasa teklifi eğer kabul edilirse, interneti aşağı yönlü bir yola sokacak. Bunun sonucunda her yerde hükümetler online içeriğe dokunuyor olabilecek. Bunun sonucunda da insanlar, sadece güce sahip olanların onların görmesini uygun bulduğu şeyleri görebiliyor olacak.”
ETİKETLER : ABD sansür
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun