Yaşam Tarzı İnternet 17 ŞUBAT 2012 / 17:42

AB: "Telif hakları nedeniyle sosyal ağlar kısıtlanamaz"

"Telif hakları nedeniyle sosyal ağlar kısıtlanamaz"

Merkezi Lüksemburg’da olan AB Adalet Divanı, Perşembe günü aldığı kararla sosyal ağların, müzik ve diğer telifli içeriklerin yasadışı paylaşımını önlemek için genel filtreler yüklemekle mecbur tutulamayacağı kararına vardı.Bu karar, AB’deki sosyal ağların operatörleri için bir zafer oldu. Ama telifli materyalin ödeme veya izin olmaksızın kullanılmasından yana rahatsız olanlar için de sıkıntı bir karar demek. Mahkemenin kararı, ACTA’ya karşı Avrupa’da artan protestoların da gölgesinde geldi.

Merkezi Lüksemburg’da olan AB Adalet Divanı, tüm site kullanıcılarını kapsayacak genel filtreleri kullanmanın etkili bir biçimde kişisel verileri veya bilgi alıp gönderme özgürlüğünü koruyamayacağına hükmetti.

Yazarları, bestecileri ve müzik yayıncılarını temsil eden Belçikalı bir şirket olan SABAM ise, bu karara karşı dava açtı. Dava dilekçesinde, bir sosyal ağ olan Netlog NV’nin uygulamalarının temel alındığı, kullanıcı profillerinin koruma altındaki çalışmalarının yasadışı paylaşıldığı bilgisine yer verildi.

"Telif hakkı sahipleri için felaket oldu"

Londra merkezli bir hukuk şirketi olan Wedlake Bell’in fikri mülkiyet uygulamalarının başında olan Michael Gardner, söz konusu kararı telif hakkı sahipleri için bir felaket olarak tanımladı. Kasım ayında SABAM, benzer bir davayı yine kaybetmişti. Bu davada da SABAM, internet servis sağlayıcılarının, dosyaların yasadışı yüklenmesini önlemek için filtreler sunması yönünde çaba sarf etmişti.

Gardner’a göre, bu son alınan karar, telif hakkı sahiplerini, internet servis sağlayıcıları veya sosyal ağlara karşı hamlelerinde durdurmayacak. Ama Gardner, uyarıların kapsam ve etki açısından daha orantılı olması gerektiği kanısında. Gardner, “AB kanunları uyarınca, telif hakkı sahiplerinin hak sınırı ile, gizlilik ve fikir beyan özgürlüğü arasında bir denge olmalı. Şu ana kadar gördüğümüz kadarıyla, mahkemeler, kendilerinden hak sahipleri tarafından istenen acımasız çözümleri reddediyor” yorumunu yaptı.

Londra’da bulunan bir hukuk şirketi olan Harbottle & Lewis’ten fikri mülkiyet uygulamaları başkanı Mark Owen da, son kararın, fikri mülkiyeti korumanın ne kadar zor olduğunu gösterdiğine dikkat çekerek, “Telifli çalışmaların online kullanımını kontrol için ACTA ve benzeri çabalar öne çıkarken, mahkemenin son kararı pratikteki engellerin neler olduğunu açıkça ortaya koyuyor” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun