Yaşam Tarzı İnternet 24 KASIM 2011 / 16:04

AB, internet filtresini hukuka aykırı buldu

AB, internet filtresini hukuka aykırı buldu

Avrupa Birliği (AB) hukuk mercileri, internet servis sağlayıcıların yasadışı dosya indirilmesini önlemek için filtre yüklemekle zorunlu tutulamayacağı kararını verdi.



Avrupa Adalet Divanı, bir internet servis sağlayıcısına fikri mülkiyet haklarını korumak amacıyla filtre sistemi oluşturma ve elektronik haberleşmeyi engelleme talimatı vermenin, AB hukukuna aykırı olduğuna hükmetti.

Merkezi Lüksemburg'da bulunan AB mahkemesinden yapılan açıklamada, filtre uygulamasının Avrupa vatandaşlarının temel haklarına zarar verdiği kararına varıldığı belirtilirken, bu karar internete genel filtre uygulanmasından yana olanlar için ciddi bir darbe olarak nitelendirildi.

Belçikalı yazarları, bestecileri ve editörleri temsil eden, 2004 yılında kurulan SABAM şirketi, Scarlet Extended SA isimli internet servis sağlayıcısının yasadışı yolla dosya transferi yaptığı yönünde şikayette bulunmuştu

Ama Avrupa Birliği Adalet Divanı, bu kararın Scarlet’in tüm kullanıcılarının elektronik iletişimini denetlemeyi gerekli kılacağına dikkat çekerek, bunun da onların haklarını ihlal anlamına geleceği, AB kanunlarına zarar vereceği hükmüne vardı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun