Yaşam Tarzı İnternet 06 HAZİRAN 2012 / 18:36

6.5 milyon LinkedIn şifresi sızdı, hemen şifrenizi değiştirin

LinkedIn hack'lendi, hemen şifrenizi değiştirin!

LinkedIn’den yapılan açıklamada, bahsi geçen şifrelerin kime ait olduğunun bulunması için çalışmaların sürdüğü belirtildi. Uzmanlar kullanıcıların şifrelerini değiştirmesini öneriyor.Sosyal iş ağında bir profiliniz varsa şifrenizi değiştirmek için bundan iyi bir gün olamaz. Zira LinkedIn profillerine ait 6.5 milyon şifre ortalığa saçıldı. Daha da kötüsü sadece şifrelerin sızmasıyla kalınmadı. Apple iOS uygulamalarındaki sızıntı nedeniyle LinkedIn kullanıcılarının toplantı notları ve takvim detayları da text formatında web üzerinde gezinmeye başladı.

Dev şifre sızıntısını ilk olarak Norveçli teknoloji sitesi Dagens IT duyurdu ve güvenlik uzmanları iddiayı doğruladı. Bir Rus hacker sitesinde koruma altındaki şifrelerin önizlemesi yayınlandı. Hatta korumanın nasıl aşılacağıyla ilgili diğer hacker’lardan yardım istendi.

LinkedIn’in Twitter hesabından yapılan açıklamada, çalınan şifrelerin kontrol edildiği bilgisi verildi. 150 milyondan fazla kullanıcısı bulunan LinkedIn’in 6 buçuk milyon kullanıcı şifresi hacker’ların elinde korumasız olarak durmazken 300 binden fazla şifrenin şimdiden çözüldüğü biliniyor. Bu şifrelerin kime ait olduğuysa bilinmiyor.

LinkedIn’in resmi Twitter hesabından gelişmeleri takip etmek için https://twitter.com/#!/LinkedInNews adresini kullanabilirsiniz.

Güncelleme: LinkedIn şifrelerin çalındığı kullanıcı hesaplarının dondurulduğunu açıkladı. Hesapların yeniden açılabilmesi için yol haritasını verdi. Bu habere http://www.btnet.com.tr/51857-linkedin-resmen-acikladi-%E2%80%9Csifreler-calindi-ozur-dileriz%E2%80%9D.html adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun