Yaşam Tarzı İnternet 28 NİSAN 2012 / 20:13

27 Nisan internet kesinTTisi: Neler oldu, neler yazıldı, neler söylendi?

27 Nisan internet kesinTTisi: Neler oldu, neler söylendi?

27 Mayıs 2012 Cuma gecesi internette yaşanan genel kesintinin olası sebeplerini, etkilerini ve yapılan açıklamaları şöyle bir toparlayalım istedik. 27 Mayıs 2012 Cuma gecesi, saat 22:00 sularında Türkiye'nin internet altapısından kaynaklanan bir sorun nedeniyle Türkiye'nin büyük bir bölümünde internet 50 dakikayla 120 dakika arasında değişen sürelerde kesintiye uğradı. Twitter gibi sosyal ortamlarda paylaşılan bilgilere göre kesinti zaman zaman devam etti.

Böyle olunca da gözler Türkiye'nin internet altyapısının sağlanması konusunda hakimiyeti kimselere bırakmayan ve gerek 2011 genelinde, gerek son çeyrekte paylaştığı gelir rakamlarına bakılırsa uzun süre de bırakmamaya kararlı görünen Türk Telekom'un üzerine çevrildi. Türk Telekom, kesintiye dair şöyle bir açıklama yayınladı:
Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom olarak, sahip olduğumuz altyapıyı, güncel teknolojilerle sürekli geliştirmekte, gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla altyapımızı en yeni teknolojilerle modernize etmekteyiz.

Türkiye'nin 81 ilindeki müşterilerimizin daha yüksek hızlarda internete erişimini sağlayacak fiber internet için çalışmalarımız, aralıksız şekilde devam etmektedir. Bu çalışmalar kapsamında saatte yaklaşık 9 km fiber döşenmekte, her saat yaklaşık 1500 haneye fiber kapsamı sağlanmaktadır. Türkiye’nin birçok noktasında hem altyapı döşeme hem de yeni ekipman ve cihaz kurulumları yine bu kapsamda gerçekleştirilmektedir.

Dün gece bu çalışmalar kapsamında yapılan teknik ekipman kurulumları sırasında yaşanan teknik aksaklık bazı bölgelerde internet erişiminde sorun yaşanmasına neden olmuştur. Ancak 7 gün 24 saat hizmet veren teknik ekiplerimizin anlık müdahalesi ile sistemsel çözüm sağlanmıştır. Müşterilerimize en yüksek internet hızlarını en geniş kapsamda sunma ve Türkiye’nin her bölgesine fiber erişimi için çalışmalarımız devam edecektir.

Saygılarımızla,
Türk Telekom

Özetle Türk Telekom "Kusura bakmayın memlekete fiber döşerken ayarları bozmuşuz, inanın aslında ne yapıyorsak sizin için" demeye getiriyordu.

Aslında Türkiye şartlarında normaldir, olur böyle şeyler diyerek geçiştirebileceğiniz bir durum. Açıkçasını söylemek gerekirse yıl içinde bireysel değil de bölgesel kesintileri göz önüne aldığınızda şirketin hizmet sürekliliği adına gayet güzel bir oran tutturduğu bile söylenebilir.

Ancak iş bu kadarla kalmadı.

Kesintinin arkasında RedHack ve Anonymous mu var?

Radikal'in haberine göre olayın sadece basit bir altyapı müdahalesinden ibaret olmanın ötesinde, Türkiye'de çok sayıda kamu kurumunun aynı gün saat 20:00 civarında maruz kaldığı Anonymous bağlantılı saldırıların savuşturulmasına dair bir "Şalter indirme" önlemi olabileceği söyleniyordu.

Kendini Anonymous'un Türkiye'deki uzantısı gibi konumlandıran RedHack'ın olan bitenlere dair yaptığı açıklama ise tüm bu gelişmelere tuz biber ekecek türden. RedHack'ın yaptığı uzun açıklamanın detaylarını bu adreste okuyabilirsiniz. Tüm bu olaylardan birkaç gün önce yayınlanan yine Radikal'in şu haberine de bakmak iyi olabilir.

Kıssadan hisseye dönecek olursak, tüm bu yaşananlar internetin günlük hayatta ne kadar önemli bir yer tuttuğunu somut olarak ortaya koyan bir örnek. Geçtiğimiz kış aylarında Marmara bölgesinde yaşanan büyük çaplı elektrik kesintisi bile neredeyse böyle bir gündem oluşturmamıştı.

Diğer yandan Türkiye'deki internet omurgasının merkezi bir arıza (veya yoğun bir saldırı, artık hangisi doğruysa) altında kendini bırakıvermesi de ulusal güvenlik açısından üzerinde ciddi ciddi düşünülmesi gereken bir durum. Aslında Serhat Ayan kendi sitesinde bu konudaki endişeleri gayet güzel bir araya getirmiş.

Bu arada günün en popüler konusu haline gelen RedHack ile ilgili detaylı analizimizi bu adreste okuyabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun