Yaşam Tarzı İnternet 14 MAYIS 2012 / 11:41

24 bin Türk Telekom çalışanı Telefon Kütüphanesi'ne destek için seferber oldu

24 bin çalışan telefona kitap okuyacak

Türkiye’nin ilk ‘Telefon Kütüphanesi’ olan ve bugüne kadar yaklaşık 40 bin kişiye ulaşan proje için Türk Telekom çalışanları seferber oldu. Başta Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt olmak üzere 120 Türk Telekom yöneticisi, projeye sesli kitap okuyarak destek verdi ve 24 bin çalışanı görme engelliler için gönüllü okuyuculuğa davet etti. Türk Telekom ve Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle görme engellilerin bilgiye erişimi için geliştirilen Telefon Kütüphanesi Projesi, Türk Telekom’un 24 bin kişilik gönüllü ekibinin desteğini arkasına alıyor.

Ev telefonu hizmeti üzerinden sesli kitapları ücretsiz olarak görme engellilerin kullanımına sunan Türk Telekom’un, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Yönetim Zirvesi’nin ana konusu da Telefon Kütüphanesi oldu.

Türk Telekom’un 1.200 yöneticisinin katılımıyla gerçekleşen Yönetim Zirvesi’nde GETEM tarafından tüm Türk Telekom yönetim kadrosuna proje kapsamında nasıl kitap okunacağına dair eğitim verildi. Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt önderliğinde Türkiye’nin 81 ilinden gelen Türk Telekom yöneticileri de kitap okuyarak projeye destek verdiler.

Toplantının ilk gününde 120 Türk Telekom yöneticisi, etkinlik alanına kurulan okuma kabinlerinde kitap okuyarak projeye destek oldu.

Ünlüler de destek oluyor

Türk Telekom’un Türkiye’ye Değer çatısı altında yürüttüğü ‘Telefon Kütüphanesi’ projesine ünlülerden de büyük destek geliyor. Edebiyat dünyasının önde gelen yazarlarından Elif Şafak aylarca ‘en çok okunan kitaplar’ listesinde birinci sırada yer alan eseri ‘AŞK’ ile projeye destek verdi. Şafak, Eylül ayında piyasaya çıkması beklenen yeni kitabının bir bölümünü proje kapsamında okuyacak.

Projeye ayrıca tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve sunucu Berna Laçin de Küçük Prens’i okuyarak destek verdi. Toprak Sergen de projeye destek veren isimler arasında yer alıyor.

Görme engelliler için servis ücretsiz

Türk Telekom'un Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle hayata geçirdiği proje kapsamında, yüzlerce sesli kitap 0 800 219 91 91 numaralı telefon üzerinden görme engelli Türk Telekom müşterilerine ev telefonları üzerinden ücretsiz olarak sunuluyor.

Görme engelli Türk Telekom müşterileri GETEM'e üye olduktan sonra aldıkları şifrelerle sesli kitaplara ücretsiz olarak erişebiliyor. Sadece ev telefonları üzerinden faydalanılabilecek olan Telefon Kütüphanesi Projesi'nin kullanıcıları dilediği kitabı seçme, bir sonraki aramada kaldığı yerden devam etme veya bölümler arasında ileri geri gidebilme gibi seçeneklere sahip.