Yaşam Tarzı İnternet 26 ARALIK 2012 / 12:05

2020 yılında internete trafiği bağlı 'şeylerin' sayısı 50 milyarı bulacak

Cisco 2012 yılı boyunca bilişim eğilimlerini ve geleceğe dair öngörülerini ortaya koymaya devam ederken, 2016 yılına kadar tüm dünyada internet trafiğinin 6 kat kadar artacağını öngörüyor. 

Bugün ortalama 20 ev 2008 yılında tüm dünyanın yarattığından daha fazla internet trafiği yaratıyor. Yakın gelecekte sadece insanlar değil, neredeyse her şey internet üzerinden iletişim kuracak. Bu veri artışı ile 2016 yılına kadar tüm dünyada internet trafiğinin 6 kat kadar artacağı ön görülüyor.

Mobil cihazların artan popülaritesi

2012’nin en önemli eğilimlerinden birisi bilişim sektörünü yakından takip etmeyenlerin bile fark edebileceği gibi akıllı mobil cihazların artan kullanımıydı. Bu trend hem mobil ağlar üzerindeki veri trafiği hem de bu cihazların iş yerlerindeki kullanımı üzerinde büyük etkiye sahip. Cisco Görsel Ağ Endeksi tahminlerine göre 2016 yılında akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve diğer taşınabilir cihazlar küresel mobil veri trafiğinin yüzde 90’ını kapsayacak. Bu artan mobil internet talebini karşılamak için servis sağlayıcılar trafiği daha da çok Wi-Fi ağlara yüklemenin yollarını arıyorlar.

Önümüzdeki 5 yıl içinde mobil veri trafiği 18 kat artacak. Video ise tüm internet trafiğinin gittikçe daha büyük bir payını kapsayacak. 2016 yılı itibari ile tüm internet trafiğinin yüzde 90’ı ve mobil veri trafiğinin 3’te ikisi video olacak.

Cisco’nun tahminlerine göre 2020 yılında internet bağlı “şey”lerin sayısı 50 milyara ulaşacak. Bugün ortalama 20 ev, 2008 yılında tüm dünyanın yarattığından daha fazla internet trafiği yaratıyor. Bu da yeni internet protokolünü kaçınılmaz bir hale getiriyor. Ipv6 artan ihtiyaç için yeterli internet adresi sağlayacak. Hatta Ipv6 ile dünya üzerinde her bir atom 100 internet adresine sahip olabilecek.

Kendi cihazını getir ve Y kuşağı

Akıllı cihazlar artık iş için daha çok kullanılıyor ve BYOD eğilimi bir gerçeklik haline geliyor. BYOD organizasyon kültürü üzerinde gözle görülür etkilere sahip ve "iş’te olmak" kavramının yeniden yorumlanmasına neden oluyor. Cisco’nun gerçekleştirdiği global bir araştırmaya göre beyaz yakalı çalışanların yüzde 60’ı bir mobil cihaz kullanıyor. Aynı araştırmaya göre şirketlerin yüzde 63’ü çalışanların sahip olduğu cihazların şirket ağında aldığı yerin önümüzdeki iki yıl içinde artacağını ön görüyor.

İnternet ile büyümüş olan Y kuşağı iş hayatına girdiklerinde yeni alışkanlıkları da beraberinde getiriyor. Üniversite öğrencilerinin 3’te ikisi eğer bir seçim yapmaları gerekirse internet bağlantısını bir arabaya tercih ediyor. Ayrıca yüzde 50’den fazlası akıllı telefonlarını cüzdanlarından daha çok önemsiyor. Y kuşağı hiç bir önemli bilgiyi kaçırmak istemiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun