Yaşam Tarzı İnternet 09 HAZİRAN 2011 / 15:56

12 Haziran’da herkes bilgisayar başına

Bilgi Üniversitesi öğrencilerinin projesi sayesinde 12 Haziran Genel Seçimi hakkında herkes bilgisayar başından izlenimlerini paylaşabilecekİstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Yüksek Lisans programında öğrenim gören öğrenciler, 12 Haziran'da gerçekleştirilecek Milletvekili Genel Seçimi için Türkçeleştirdikleri açık kaynak kodlu bir projeyi hayata geçirdi.

‘Seçim Takip’ adı verilen projede, site ziyaretçileri seçim hakkındaki güncel haber, fotoğraf ve videoları www.secimtakip.org adresinden paylaşabilecek. Sosyal medya mecralarının aktif kullanımını sağlayan projeyi, katılımcılar projenin resmi Twitter ve Facebook hesapları üzerinden de takip edilebilecek.

Bu projede herkes birer gazeteci

‘Vatandaş Gazeteciliği’ temeline dayanan projede, öğrenciler hedeflerini ‘en kısa zamanda, en uzakta kalan haberi duyurmak’ olarak belirlediler. Böylece seçim günü boyunca her vatandaş etrafındaki olayları anında paylaşabilecek.

Projenin Medya ayağında ‘Voice of America’ adlı radyo var. Radyonun ‘Türkiye Masası’nın katkılarıyla gerçekleşen proje Ushahidi adlı açık kaynak kodlu haritalandırma yazılımına dayanıyor. Öğrenciler tarafından Türkçeleştirilen yazılım bundan sonraki farklı projelerde de ücretsiz olarak kullanabilecek.

Vatandaş bunu nasıl kullanacak?

Sitenin basit bir işleyişi var. Haber gönder başlığına girerek; haberin konusunu, açıklamasını ve kategorisinin yazılması gerekiyor. Kategoriler; basından, halktan ya da medyadan gelenler başlıklarına bölünmüş. Gönderilecek bilgilere haber kaynak bağlantısı, video ve fotoğraf bağlantısı da girebiliyor.

Bütün haberler moderatörler tarafından incelenerek siteye konuyor. Eğer haber link, fotoğraf, video bağlantısıyla ya da birçok kişiden gelerek doğrulanıyorsa haber siteye ‘doğrulandı’ etiketiyle giriyor. Haberlerin hepsinde doğrulandı ve doğrulanmadı etiketleriyle birlikte kategorileri de yazıyor.

Haber aramaları şehirler üzerinden de yapılabiliyor. Aynı şekilde haberleri öğrenmek için e-posta adresi girilerek kategoriler, uyarı almak istenen bölge seçilebiliyor. Facebook aracılıyla ya da Twitter’dan hashtap tweet (#secimtakip, #secim2011) yaparak da haber gönderiliyor.

Seçim takip sitesinin yerel haberlere ve muhabir vatandaşların daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlaması, seçimde oluşabilecek sorunları insanlara aktarması bekleniyor. Site bunun yanında toplumsal bilinci güçlendirmek, oluşan sorunları anında rapor ederek olası aksakların en kısa zamanda çözülmesine önayak olmayı amaçlıyor.

(ed: Bu haber insanın aklına geçtiğimiz seçimlerden sonra ortaya çıkan söylentileri getiriyor. Sanıyoruz ki bu tip platformlar sayesinde bilginin anlık olarak paylaşılması bu söylentilerin, eğer doğrulara dayanıyorsa, hemen ortaya çıkmasını sağlayacaktır.)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun