Yaşam Tarzı İnternet 08 TEMMUZ 2011 / 11:31

11 milyon site Google’dan çıkarıldı

Dolandırıcılık ve istenmeyen sitelerin ortaya çıkması nedeniyle .co.cc uzantılı web siteleri arama motorunun sonuçlarında yer almayacak.Google, spam yarattıkları gerekçesiyle co.cc uzantılı 11 milyondan fazla internet sitesi ve alt alan adını arama sonuçlarından çıkardı.

Koreli bir firmanın sahip olduğu co.cc, ‘freehost’ yani kullanıcıların ücretsiz internet sitesi açmalarını sağlayan bir ‘alt alan adı’ olarak sınıflandırılıyor. Google’ın web spam takımının başında yer alan Matt Cutts, “düşük kalitede ya da spam olarak birçok siteyi aynı uzantıda görüyorsak engelleme yoluna gidiyoruz” dedi.

Google’ın kötü niyetli sitelere, başka bir deyişle ‘çöp sitelere’ karşı oluşturduğu takımın bir üyesi olan Oliver Fisher, yaptığı açıklamada kullanıcılarının internet güvenliğini sağlamak amacıyla ‘çöp site’ olarak nitelendirilen co.cc uzantısını artık arama sayfalarında listelemeyeceklerini söyledi.Google’ın blog sayfasında yer alan bildiride co.cc ve onunla kurulan internet sitelerinin neden olduğu e-dolandırıcılık olayları, diğer alan adlarıyla karşılaştırıldığında, iki kat daha fazla. Ayrıca, co.cc’nin sahibi şirketin tam olarak 11,383,746 alan adının, 5,731,278 kullanıcı hesabı bulunduğu bildirildi.

Ntvmsnbc’nin haberine göre, Search Land Engine’in açıklamasına göre ise, Google bundan önce de bir ‘çöp site’ temizliği yapmış ve spam olduğu gerekçesiyle Polonyalı bir bedava barındırıcıyı da engellemişti.

Yapılan spam temizliği esnasında çalışanlarının porno sitelerini de tek tek ayıklamak zorunda kalması hakkında oldukça dikkatli davranan Google, bahsedilen uzantıların arama sonuçlarından kaldırılması ile ilgili çalışmalarını yürütmekte.
ETİKETLER : .co.cc Google
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun