Yaşam Tarzı İnternet 11 OCAK 2013 / 12:46

10 milyon kişi internette düzenli olarak okey oynuyor

TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, TÜGİAD Ankara Şubesinde konferans verdi. Bilişim ve internet suçları üzerine açıklamalarda bulunan Ünüvar, Türkiye’deki dijital oyuncu sayısının 20 milyona ulaştığını, 10 milyon kişinin de internette düzenli okey oynadığının saptandığını bildirdi. TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Avrupa’daki 25 ülkede bilişim okuryazarlığı konusunda yapılan araştırmada, Türkiye’nin son sırada yer aldığını söyledi. Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi’nin konuğu olan Ünüvar, Komisyonun 3 aylık çalışma sonucu hazırladığı, 157 öneriden oluşan 1150 sayfalık raporu, 10 gün önce TBMM Başkanlığı’na sunduğunu anımsattı.

Bilişimin giderek insan hayatında daha fazla yer aldığını kaydeden Ünüvar, işadamlarına bu alanda yatırım yapmalarını önerdi. Ünüvar, Türkiye’de bilişim sektöründe büyük gelişme yaşandığını , ancak kuşaklar arasında büyük farklılıklar bulunduğunu anlattı.

Buna karşın bilgisayar oyunlarının Türkiye’de de oldukça yaygınlaştığını vurgulayan Ünüvar sözlerini şöyle sürdürdü;
‘’Bilişim okuryazarlığında Avrupa'da sonuncuyuz ama 20 milyon dijital oyuncumuz var. 10 milyon kişi de internette düzenli okey oynuyor. Bir zamanlar home office çalışmayı küçümsüyorduk. Ama artık insanlar evlerinde çalışıyor, oyunlar üzerine yazılımlar üretiyor, yattıkları yerden milyar dolarlara ulaşan rakamlarda paralar kazanıyorlar. Zamanında bilişime yatırım yapan ülkeler de bugün karşılığını alıyor. Kore’nin milli geliri 1960’da Türkiye’nin yarısıydı. Şimdi sadece Samsung’un cirosu Türkiye’nin toplam gelirinden fazla’’

Bilişim okuryazarlığının uluslararası 8 kriteri bulunduğunu bildiren Ünüvar, bu kriterleri şöyle sıraladı:

1- İstenmeyen mesajları engelleyebiliyor musunuz?

2- İnternet güvenliğini sağlayacak bilgilere erişebiliyor musunuz?

3- Kullandığınız web sayfalarını sık kullanılanlara ekleyebiliyor musunuz?

4- Sosyal paylaşım ağında profilinizdeki gizlilik ayarlarını değiştirebiliyor musunuz?

5- İnternet sitesinde erişilen bilgilerin doğruluğunu başka kaynaklarla test edebiliyor musunuz?

6- Sörf geçmişini silebiliyor musunuz?

7- İstenmeyen, spam e-postalarını engelleyebiliyor musunuz?

8- Filtre ayarlarını değiştirebiliyor musunuz?Bu soruların tamamına ‘’evet’’ diyebilenlerin bilişim okuryazarı olarak kabul edildiğini kaydeden Ünüvar sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Çocuklar artık bilgi ihtiyaçlarını anne babadan çok internetten karşılıyor. Eskiden kuşak çatışması dediğimiz şey , bugün bilgi çatışması şeklinde karşımıza çıkıyor. Bilişim okuryazarlığının artması, bilişim suçları ile mücadelede, e-devlet uygulamalarında çok önemli. Bilişim okuryazarlığı konusunda seferberlik başlatılmalı. Eskiden anne babalar çocuklarını eğitirdi, şimdi çocukların ebeveynlerini eğitmesi gerekiyor. Kamu personeli alımında da bilişim okuryazarlığı standart şartlar arasına alınmalı’’

TÜGİAD Ankara Başkan Yardımcısı Mansur Özdoğan da, Ünüvar’ın sunumu öncesi TÜGİAD’ı tanıtttı. Merkezi İstanbul’da olan TÜGİAD’ın Ankara, Bursa ve Çukurova Şubesi’nin bulunduğunu, Ege Şubesinin de kurulma aşamasında olduğunu belirten Özdoğan, TÜGİAD üyelerinin toplam cirosunun 50 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Özdoğan, sunumun ardından TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı, Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar’a plaket sundu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun