Yaşam Tarzı İnternet 16 NİSAN 2012 / 09:53

'Vatandaş gazeteci' uygulaması çıkıyor

Vatandaşların gazeteci olacağı uygulama hazırlanıyor

Vatandaş gazeteci uygulaması ile vatandaşlar haber yaratılmasını sağlıyor ve hangisinin önemli olduğuna oylarıyla karar veriyor. Arap Baharı’ndan esinlenen uygulama ile haberlere doğrudan bağımsız kişilerin yön vermesi hedefleniyor.İnsanlar sosyal medya ve akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla fotoğraf ya da videolar aracılığıyla tüm dünyaya haber veriyor. Geçtiğimiz yıl Arap Baharı sırasında birçok ülkede gerçekleşen engellemeler ve yanlı haberler nedeniyle hızla yaygınlaşan vatandaş haberciliği, yine de ana akım medyanın ilgisine ihtiyaç duyuyor ya da sosyal medyada kaybolup gidiyor.

TheNextWeb ve Wall Street Journal’daki haberlere göre, Lübnanlı girişimci Mark Malkoun, Orta Doğu’da gerçekleşen olayların ardından geliştirdiği uygulama ile sosyal medya üzerinde gelişen vatandaş haberciliğini başka bir boyuta taşıyor. Geliştirdiği “Signal” isimli uygulama ile vatandaşların fotoğraflarla kolayca haber yapabilmesini hedefleyen girişimci, öne çıkarılacak haberleri de kullanıcıların inisiyatifine bırakıyor.

Vatandaşların şu anda da haber oluşturmak için cep telefonları ile kaydettikleri görüntüleri kullandığını dile getiren Malkoun, “Bu haberler sosyal medya ya da CNN benzeri geleneksel medya kuruluşlarına yönlendiriliyor. Geleneksel medya yavaş ya da taraflı olabiliyor. Bunun yanında sosyal medyada da oldukça karmaşık bir yapı bulunuyor” dedi.Geleneksel medya ve sosyal medyanın eksikleri giderilecek

Malkoun, sadece vatandaşların ürettiği haberlerin yer alacağı bir platform hazırlayarak, bu platformdaki haberlerin yine vatandaşlar tarafından önem sırasına konmasını sağlamayı hedefliyor. Böylece geleneksel medya ve sosyal medyanın eksiklerinin giderileceği düşünülüyor.

Bu ay içerisinde Lübnan’da iPhone uygulaması olarak App Store’da yerini alacak uygulamanın daha sonra diğer ülkeler ve Android cihazlar için de kullanıma sunulacak. Uygulamanın gelişimiyle ilgili birçok problem bulunurken, bunların başında “dil sorunu” geliyor. Zira dünyanın hemen her yerinden verilen haberlerin, insanlar tarafından algılanarak oylanması zor görünüyor.

Uygulamanın beta sürümü için http://sign.al/beta/ adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun