Yaşam Tarzı İnternet 30 HAZİRAN 2011 / 11:17

'İşin içinde devlet varsa filtre sansürdür'

"İnternette Sansüre Karşı Ortak Platform" sözcüsü Özgür Uçkan, "Merkezi filtre uygulaması, devlet eliyle gerçekleştirildiği için her durumda sansürdür" dedi.Tekgıda-İş Sendikası tarafından TMMOB İstanbul Şubesinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) internet sitelerine erişimin engellenmesi hakkındaki kararına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan BThaber Gazetesi yazarı ve Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Özgür Uçkan, Birleşmiş Milletler'in internet erişiminin insan hakkı olduğu yönünde bir karar aldığını ve Avrupa Konseyi'nin “İnternetin Evrenselliğini, Bütünlüğünü ve Açıklığını Korumak ve Geliştirmek” başlığıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne eklendiğini belirterek, Türkiye'de 22 Ağustos'tan itibaren internet dünyasının devlet kontrolüne gireceğini savundu.

Uçkan, Türkiye'de internete sansür uygulandığını ve bu uygulamanın temel hak ve hürriyetleri gittikçe kısıtlayıcı bir hal alacağını öne sürerek, 2007 yılında yapılan yasal düzenlemeler nedeniyle yaklaşık 20 bin sitenin erişime engellendiğini ve bu sayının her geçen gün arttığını ifade etti. Erişimi engellenen siteler içinde alternatif haber kaynakları, politik içerik ve sendika örgütlenmelerinin bulunduğunu aktaran Uçkan, “BTK kararı, merkezi filtreler önermekte ve tüm bu trafiği filtreler aracılığıyla vatandaşlara sunmak istemektedir. Merkezi filtre uygulaması, devlet eliyle gerçekleştirildiği için her durumda sansürdür” dedi.

"Risklerden korumak sadece eğitimle mümkün olabilir"

Uçkan, çocuk istismarı ve nefret söylemlerinin önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Dünya çapında çocuk pornografisi, istismarı ve nefret suçu gibi konularda yapılan sınırlamalar sansür olarak nitelendirilmemektedir. Ancak internetin devlet kontrolüne alınması, merkezi filtre gibi uygulamalar iddia edildiği gibi çocukları koruyamamaktadır. Her gün yüz binlerce içeriğin üretildiği bir ortamı filtreleyebilmek mümkün değildir. Risklerden korumak sadece eğitimle mümkün olabilir. Bu konuda eğitim kurumlarına, medyaya, sivil toplum örgütlerine ve sendikalara büyük sorumluluk düşmektedir.

Hükümet ve ilgili kurumlarını, BTK kurul kararını derhal geri çekmeye, interneti tehdit gören yaklaşımlarla hazırlanmış başta 5651 olmak üzere tüm yasa ve yönetmelikleri adım adım gözden geçirmeye ya da iptal etmeye, sivil toplum kuruluşlarını yeni düzenlemeler için çalışma yapmaya çağırıyoruz.”
YORUMLAR
Can 16 TEMMUZ 2011 / 00:19 0 0
Merkezi filtre sadece sansürdür. İnternete giriyorsanız, akıl ve vicdanınıza göre seçimler yapıyorsunuz. Bu seçimlerde insan olarak dünyaya gelmenin temel haklarıdır. 90larda heykelden tahrik olan zihniyet benim akli ve vicdani özgürlüğümü hiçe sayarak kendisinin ki dayatamaz. Nasıl şehirden sıkılıp, bunalıp doğal yaşamı tercih edenler varsa; internetteki içerikleri beğenmeyenler otursun içerik üretsin. Demokrasi açısından gelişmiş hiçbir devlette zorunlu filtre yok. Avrupa yalanları ile dezenformasyon yapmanın hiçbir anlamı yok. Filtre isteyenler indirin ttnet aile şifresi programını koruyun çocuklarınızı. Benim özgürlüğümü kendi keyfi yüzünden kimse kısıtlayamaz.
birdost 30 HAZİRAN 2011 / 16:31 0 0
İngiltere sansürcü, Fransa sansürcü, başka birçok ülke sansürcü. Hem de onlar seçime bağlı da değil. Yaş ispatı gerektiriyor vs. bir ton şey...

Bu millete ek bir hizmet sunmak kıymet verilecek birşey olacağı yerde siyasete malzeme ediliyor. Seçme kardeşim filtreyi! Ya da gireceksen acayip sitelere, istediğin zaman şifrenle gir filtreyi devre dışı bırak! Bu kadar basit! Anlamamakta değil, geri adım atamamakta üstümüze yok! Tamamen siyasi bunlar...
Oguz 30 HAZİRAN 2011 / 15:52 0 0
"her durumda sansürdür" demekle "her iddiamızın çürütülebilir-ve-haksız olduğunu biliyoruz ama bunu devlet(yani hükümet) yaptığı için kılıf buluyoruz demektedir.
Peki neden on yılı aşkındır dünyada uygulanan self-regulasyona gidilmedi hiç?

İnternet çöplük kere çöplük oldu devlet de (benzer başka çağdaş devletler gibi) önlemini aldı.

Abartıyor, yalan söylüyor, ona yüzünüz kalmayınxca da kılıf uyduruyorsunuz... "her durumda" imiş; peh!...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun