Yaşam Tarzı İnternet 30 OCAK 2012 / 15:53

‘Twitter sansürünü’ benimseyen ilk ülke belli oldu

‘Twitter sansürünü’ benimseyen ilk ülke belli oldu

Twitter’ın ülkelere atılan mesajların içeriğinin kontrolünü verebileceğini açıklamasının ardından, ilk olumlu tepki Tayland’tan geldi. Kraliyet gelişmeyi olumlu karşıladı.Twitter ülkelerin hassas olduğu konulardaki mesajların o ülke içinde görüntülenmemesini sağlayacak sistemi hazırladığını duyurdu. Almanya’da Nazi sempatizanı mesajların gösterilmemesini örnek gösteren sosyal ağ, tüm dünyada ‘sansür’ endişesiyle büyük eleştiri aldı.

Bangkok Post’a konuşan Tayland BT yetkilisi Jeerawan Boonperm, Twitter’ın açıkladığı uygulamanın hoş bir gelişme olduğunu dile getirdi. Geçtiğimiz yıl Facebook ile iletişime geçerek 10 binin üzerinde sayfanın kapatılmasını talep eden Tayland, yeni uygulama ile Twitter ile de iletişime geçileceğini dile getirdi.

Tayland’da yer alan “krallık kanunu” nedeniyle ülkenin kralı ya da ailesi hakkında hiçbir eleştiri getirilemiyor. Bu nedenle 2006 yılında YouTube da kapalı kalmıştı. Hükümet tarafından kaldırılması istenen videoların Tayland’da görüntülenmesinin önüne geçilmesiyle site tekrar açılmıştı.

Twitter’ın sansüre davetiye çıkarak yeni uygulamasının ardından Tayland’ın olumlu tepkisi süpriz olarak karşılanmamalı. Daha önce Twitter’ın aldığı kararla ilgili yazdığımız habere http://www.btnet.com.tr/42321-ifade-ozgurlugu-kisitlaniyor-twitter-ulkeler-ozelinde-sansurlenebilecek.html adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun