İnternet Hizmetleri 14 NİSAN 2015 / 15:22

Vergi yükü haksız rekabete neden oluyor

TELKODER, Türkiye’de İnternet tabanlı hizmet sunan yerli şirketlerin yaşadığı sorunlar üzerine bir rapor yayınladı. Yurt dışı kaynaklı Youtube, Whatssapp, Skype gibi hizmetlere uygulanmayan vergi yükünün yerli şirketlere uygulandığını belirtti.

TELKODER, elektronik haberleşme sektöründe popüler hale gelen İnternet Tabanlı Hizmetleri mercek altına aldı. Hazırlanan raporda, ses, video ve içerik hizmetlerini içeren Türkiye kaynaklı ITH uygulamalarının yurt dışı kaynaklı benzerlerine göre haksız rekabet koşulları ile mücadele etmek durumunda kaldığı vurgulandı.

Vergi yükü azaltılmalı

TELKODER’in raporunda, yerli ITH uygulamaları yaygınlaşana kadar, haberleşme kapsamında sunulan hizmetlerin diğer ücretlerden belli bir süre ya da tamamen muaf tutulması talep edilirken, bu alanda Özel İletişim Vergisi ve Katma Değer Vergilerinin de asgariye indirilmesi gerektiği belirtildi. Böylece haberleşme alanındaki yerli ITH uygulamalarının, yurt dışı kaynaklı ücretsiz ITH uygulamalarına karşı rekabet edebilecek hale gelebilmesinin önündeki engellerin kaldırılması gerektiği vurgulandı.

İnternet Tabanlı Hizmetler – Elektronik Haberleşme Sektörüne Etkisi ve Düzenleme Önerileri adlı rapor ile ilgili konuşan TELKODER Başkanı Yusuf Ata ARIAK, internet ile iç içe geçmiş hizmetlerin düzenlemelerinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini, bu yapılırken de elektronik haberleşme sektörünün rekabetçi yapısının bozulmamasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun