İnternet Hizmetleri 15 OCAK 2016 / 11:09

Steam bant genişliğini artırıyor

Steam'in günden güne artan kullanıcı sayısı ve boyutu büyüyen oyunlar, bant genişliğinin yetersiz kalmasına sebep oluyor.

Bilgisayar oyuncularının kurtarıcısı olarak görülen Gabe Newell ile ilgili komik görsellere muhakkak bir yerlerde denk gelmişsinizdir. Bilgisayar oyunculuğuna bulut bilişimi getiren ve oyunların kutu, optik disk, taşıma ve muhafaza maliyetlerini ortadan kaldıran Steam'in kurucusu Gabe Newell, bu sayede sağladığı inanılmaz ucuz oyun fiyatlarıyla tüm oyun camiasının en sevilen isimlerinden biri olmayı başardı.

Oyunlar fiyat anlamında çok daha erişilebilir olması, insanların elbette ki çok daha fazla orijinal oyun almasına sebep oluyor. Fakat her bir oyunun ortalama 15 - 20 GB büyüklüğe yaklaştığı bugünlerde Steam sunucuları da bu yoğunlukta zor duruma düşüyor. Steam sunucularının ayda 450 - 500 petabyte (450 - 500 milyon GB) veri aktardığı söyleniyor.

Valve, Level 3 adındaki iletişim şirketini 100 Gbps'lik bantlarından eklemeyi düşünüyor. Bu 100 Gbps'lik bantlardan kaç tane ekleyeceği konusunda net bir bilgi henüz yok. Aşağıdaki görselde Steam'in toplamda ne kadar bant genişliği kullandığını görebilirsiniz.


Her ne kadar Steam'in internet bant genişliğini çok kullandığı gözlemlense de BitTorrent, NetFlix ve YouTube gibi servislerin yanında bir hayli küçük kalıyor. Dünya çapında en fazla bant genişliği kullanan şirketler arasında ilk 10'a bile giremediği belirtiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun