İnternet Hizmetleri 30 ARALIK 2014 / 13:40

Spartan Internet Explorer'ın yerini alacak

Windows 10 işletim sistemi için geri sayım başlarken, Microsoft Internet Explorer’ı rafa kaldırarak, Spartan kod adlı yeni internet tarayıcısını kullanıcılarla buluşturmaya hazırlanıyor.Windows 10’un yeni özelliklerini yakın zamanda tanıtacak Microsoft, yeni bir internet tarayıcısını da tanıtmaya hazırlanıyor. Şirket, Internet Explorer’ın yeni versiyonu olması beklenen IE 12 yerine “Spartan” adlı yeni bir internet tarayıcıyı tanıtacak.

Microsoft’un yeniden yapılanma sürecinin bir parçası olması beklenen Spartan adlı internet tarayıcı, Chakra JavaScript ve Trident rendering motorlarını kullanacak. Arayüz olarak daha sade bir tasarıma sahip olması beklenen Spartan, bunun yanı sıra Chrome ve Firefox’un kullanıcı dostu yapısını da kullanıcılarına sunacak. Eklenti bakımından oldukça zayıf olan Internet Explorer’ın aksine, diğer internet tarayıcılarda yer alan popüler uygulamalara da yer vermesi beklenen Spartan, bu sayede kullanıcı sayısını artırmayı planlıyor.

Bu haberlere karşın, Microsoft değişimin bir anda olmayacağı bilgisini verdi. Şirketten alınan bilgilere göre, Windows 10 işletim sistemiyle birlikte hem Spartan hem de Internet Explorer 11 işletim sistemleri gelecek. Internet Explorer 11’in sadece masaüstü versiyonlarında yer alması beklenirken, Spartan’ın hem masaüstü hem de mobil sürümlerde yer alması bekleniyor.

Windows 10 işletim sistemiyle birlikte tanıtılması beklenen Spartan’ın 21 Ocak 2015 tarihinde görücüye çıkması bekleniyor. Chrome ve Firefox gibi oyuncuların pazara girmesiyle birlikte popülaritesini kaybeden Internet Explorer için değişim zamanı çoktan gelmişti. Son dönemde pazar pay yüzde 5'in altına düşen Internet Explorer yerine gelecek Spartan'ın, Microsoft için doğru bir tercih olup olmadığını ise zaman gösterecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun