İnternet Hizmetleri 14 EYLÜL 2015 / 15:10

Mozilla Firefox artık iOS'ta

İnternet tarayıcısı Mozilla Firefox, App Store’daki yerini aldı.Hız ve güvenlik faktörlerinin önemli olduğu internet tarayıcılarında Internet Explorer tahtını Google Chrome’a kaptırmıştı. Google Chrome'da her ne kadar hızlı olsa da bazı sorunlar yaşanabiliyordu. Google Chrome’un alternatifi olarak kullanılan tarayıcı ise Mozilla Firefox'tu. O da sadece bilgisayarlarda ve Android platformlarda yer alıyordu.

Mozilla tarayıcısı Firefox’u iOS kullanıcılarının beğenisine sundu. Şimdilik sadece Yeni Zelanda App Store’da yer alıyor. iOS için test aşamasında olan tarayıcı, ilk  Yeni Zelandalılar tarafından kullanılacak. Test edilip hataları giderildikten sonra evrensel App Store’da ki yerini alacak. Tam tarihi bilinmese de 2016 yılının başında uygulamanın dünyaya açılacağı ön görülüyor.

App Store mağaza ayarlarını Yeni Zelanda olarak değiştirerek uygulamayı indirip, test edebilmek mümkün. Şimdilik Firefox sadece temel özellikleri ile kullanıma sunulmuş gibi görünüyor.

iOS için Firefox çalışmalarının başladığı ilk kez Mayıs ayında duyurulmuştu. iOS için Firefox’un ne derece başarılı olacağını tahmin edemesekte; Statcounter’a baktığımız zaman Chrome yüzde 33,5 payla ilk sırada ve ikinci sırada Safari’nin yüzde 17,5 payla yer aldığını görüyoruz. Firefox iOS’da, zorlu rakibi Safari’yi alt edebilecek mi 2016'yı bekleyip göreceğiz.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun