İnternet Hizmetleri 07 TEMMUZ 2015 / 10:18

MOOCTAB'a güvenlik alanında Kobil liderlik edecek

İnternet ortamında verilen kitlelere açık çevrimiçi dersleri tanımlayan ve geleceğin uzaktan eğitim modeli olarak görülen MOOC sistemi kullanılarak MOOCTAB adıyla yeni bir proje hayata geçirilecek.


Dijital kimlik alanında sunduğu kapsamlı BT güvenlik çözümleriyle işletmeleri siber saldırılara, veri ve kimlik avcılığına karşı koruyan Kobil, Avrupa'nın en büyük bulut tabanlı dijital eğitim platformu MOOCTAB’ın güvenliğini sağlamak için m-Identity Protection çözümünü kullanacak. Kobil, proje kapsamında 36 ay boyunca mobil uygulama güvenliği, tablet güvenliği, sayısal hakların yönetimi , kullanıcıların kimlik doğrulaması ve mahremiyet konularında AR-GE çalışmaları yapacak.

MOOCTAB hakkında konuşan Kobil Türkiye Ülke Müdürü Ümit Yaşar Usta, yeni öğretim yöntemlerinin ve dijital teknolojilerin benimsenmesinin yeni dünyada başarının anahtarı olduğunun altını çiziyor. Güvenlik çözümleriyle desteklenen bu altyapıların önemine değinen Usta, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“MOOCTAB'da yer alan beş farklı güvenlik şirketinden dördü Fransız. Güvenlik alanında Türkiye'yi sadece Kobil temsil ediyor. Ücretli dersler için ödeme sistemleri güvenliği sunacağımız projede ayrıca online sınavlarda kimlik tespitinin yapılmasından ve ders materyallerinin internet üzerinden güvenli bir şekilde satılmasından sorumlu olacağız. Bulut, mobil ve giyilebilir cihazlar gibi gelişmekte olan yeni teknolojilerin eğitim alanında dünya çapında fayda sağlayacak araçlara dönüşmesi, kurumlara stratejik rekabet kazandırırken, bireylere de kişisel gelişim ve profesyonel eğitim imkânı sunuyor. Örneğin bu proje sayesinde Kars’taki bir üniversitede okuyan öğrenci, İstanbul’daki bir üniversiteden MOOC TAB aracılığıyla ders alabilecek. Biz de Kobil olarak MOOC TAB aracılığıyla çağa uygun öğrenme tasarımlarının Türkiye ve dünya çapında güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için güvenlik çözümlerimiz ile katkıda bulunacağız. Bu açıdan Türkiye ve Avrupa'daki e-öğrenme dönüşümünün güvenlik ayağında önemli bir misyonu üstleneceğiz.”

MOOCTAB nedir?

İnternetin uzaktan eğitimde yaygınlaşmasıyla birlikte son iki yıldır etkili bir trend olarak yaygınlaşan Kitlesel Çevrimiçi Açık Dersler dijital teknolojiler ışığında gelişmekte olan eğitim dünyasında yeni bir evre olarak kabul ediliyor. MOOC'un en önemli özelliği, sınırsız sayıda öğrencinin aynı anda internet üzerinden aynı dersi, eğitimin değerini düşürmeden alabilmesi olarak tanımlıyor.

Çizgi romanlardan çevrimiçi oyunlara kadar geleneksel öğrenme materyallerinin dışındaki içerikler ile e-öğrenmeyi eğlenceli hale getiren MOOC, ders tasarımı, video üretimi, ulaşılabilirlik, site trafiği, güvenlik, yazılım ve bilişim altyapısı gibi pek çok farklı bileşenin tek bir çatı altında toplanmasından, bilişim ve eğitim aktörlerinin işbirliği halinde çalışmasından oluşuyor.

Deloitte'un 2014'te yayınladığı “Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon 2014 Öngörüleri” raporununa göre, eğitimde fırsat eşitliği sunmayı amaçlayan MOOC sisteminin 2020 yılında yaygın öğretim de dâhil olmak üzere, alınan tüm eğitimlerin yüzde 10’unu oluşturması bekleniyor.
ETİKETLER : MOOCTAB TEYDEB
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun