İnternet Hizmetleri 08 ARALIK 2014 / 12:00

İran internet kontrolünü artırıyor

Milyonlar internet sitesini engelleyen ve vatandaşlarını "dini" kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle öldürmekten kaçınmayan İran, yeni geliştirdiği internet kimliği sistemiyle güvenlik kaygıları kisvesi altında, vatandaşları üzerindeki kontrolünü iyice artırmaya hazırlanıyor. Mehr Haber Ajansı'nın haberine göre İran Ulaştırma Bakanı Mahmud Vaizi, Tahran'da  düzenlediği basın toplantısında, ülkede internet kullanıcılarının kimliklerinin  tanımlanması için yeni bir projenin uygulanacağını açıkladı. Vaizi, vatandaşlara telefon numarası benzeri bir sistemle, internet dolandırıcılığı ve siber saldırıların önüne geçilmesini amaçladıklarını belirtirken, yeni uygulamayla birlikte vatandaşların "internet özgürlüğünü kısıtlamak" gibi bir hedeflerinin olmadığını vurguladı.

2012 yılından bu yana internet kimliği uygulamasını hayata geçirmeyi amaçlayan İran, henüz geliştirilme aşamasında olan yeni projeyle birlikte internet üzerindeki denetimini üst seviyeye çıkaracak. Siber Yüksek Konseyi'nde, e-devlet sistemlerinin geliştirilmesi için Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından imzalanan yol haritasını hatırlatan Mahmud Vaizi,  bu kapsamda oluşturulacak milli internet ağının ülkenin ihtiyacı olduğunu ve  çalışmaların hızlandırıldığını ifade etti.

Geçtiğimiz hafta sosyal medya üzerinde peygamber hakkında yazdıkları sebebiyle idam cezasına mahkum olan Soheil Arabi'nin ardından yaşanan bu gelişmeler, düşünce özgürlüğünün özellikle İran gibi ülkelerde gittikçe kısıtlandığını ortaya koyuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun