İnternet Hizmetleri 18 ARALIK 2014 / 15:35

Internet özgürlüğünün umudu Tribler

Torrent sitelerinin kapatılmasıyla birlikte internet özgürlüğü tekrardan tartışılmaya başladı. Torrent sitelerinin kapatılması, internet üzerindeki düşünce özgürlüğünün kısıtlanması ve hükümet aleyhinde yayın yapan internet sitelerinin kapatılması, insanları farklı arayışlara ve araştırmalara itiyor. Bu araştırmaların sonuçlarından biri de Tribler.Delft Teknoloji Üniversitesi uzmanları, geliştirdikleri Tribler adlı "Tor-benzeri" uygulama ile internet özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmayı amaçlıyorlar. 2014 yılı başlarında, internet kullanıcılarının kimliklerini gizleyerek, anonim olarak hareket etmelerine olanak sağlayan Tribler, yeni geliştirilen özelliği ile Torrent üzerinde de kullanıcılara anonim olarak indirme imkanı sunuyor.

Tribler nasıl çalışıyor?

Delft Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen Tribler, temel olarak BitTorrent ekosistemini çevrimdışı ortamda ayakta tutmayı amaçlıyor. Merkezi bir sunucudan bağımsız olarak çalışan sistem, BitTorrent’i anonim hale getirdiği gibi, sistemi “dokunulmaz” kılıyor.Delft Teknoloji Üniversitesi’nden Dr. Pouwelse, son gelişmelere bakıldığında hükümetlerin Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini engelleme konusunda hiç çekinmediğini gösterdiğini belirtirken, son dönemde internet ve torrent sitelerinin de bu akımdan fazlasıyla etkilendiğine dikkat çekti. Tribler ekibi olarak son 10 yıldır internet özgürlüğünün önündeki bu tarz engelleri ortadan kaldırmak için çaba sarf ettiklerini belirtirten Dr. Pouwelse, Tribler ile birlikte sunucusuz çözümleri kullanıcılara sunmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Kullanıcıların internet üzerinden anonim kişiler olarak hareket etmesine yoğunlaşan Tribler, Tor ağına benzer bir ağ üzerinde çalışıyor. Kullanıcı sayısı çoğaldıkça, kullanıcıların “anonim” olma ihtimalleri artarken, indirilen torrent dosyalarında daha yüksek hızlara erişilebiliyor. Torrent dosyaları indirilirken, “seeder” mantığından yola çıkan uygulama, kullanıcıların birbirlerini daha fazla kollamaları yani daha fazla çevrimiçi olmaları üzerine yoğunlaşıyor. Bu sayede daha fazla kullanıcının aktif olduğu Tribler, kullanıcılarına çok daha fazla manevra alanı sunmuş oluyor.Tribler’ın torrent kullanıcılarına sunduğu bir diğer avantaj ise serbestlik. Belli bir noktaya bağlı kalmadan, Tribler ekosisteminde arama yapabilen kullanıcılar, çok daha sağlıklı sonuçlara ulaşabildikleri gibi, aynı dosyaya sahip kullanıcılara ulaşarak, dosyanın ana kaynağı çevrimdışı olsa dahi indirme işlemlerine devam edebiliyorlar.

Tribler ekibi, geliştirdikleri uygulama ile özellikle torrent kullanıcılarının anonim kişilere dönüştüğünü belirtiyorlar. The Pirate Bay kapandığından bu yana kullanıcı sayısının yüzde 30 oranında arttığını belirten araştırmacı ekip, internet kullanıcılarının kişisel özgürlükleri konusunda gün geçtikçe daha fazla bilinçlenmelerinin mutluluk verici olduğunu ifade ediyorlar.

Windows, Mac ve Linux uyumlu açık kaynaklı Tribler uygulamasını bu adres üzerinden indirebilirsiniz. Delft Teknoloji Üniversitesi araştırmacılarına katılıp, internet özgürlüğüne katkıda bulunmak isteyenler de bu adres üzerinden başvuru yapabilirler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun