İnternet Hizmetleri 10 OCAK 2014 / 14:12

İçerik çıkartmak amacıyla engellenmiş olabilir

Vimeo'nun erişimi , içerik çıkartmak için engellenmiş olabilir.Türkiye’de son günlerde 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”da değişiklik yapan maddelere ilişkin hareretli tartışmalar yaşanırken, dün akşam ilerlleyen saatlerde dünyanın en büyük video izleme sitesi Vimeo’ya Türkiye’den erişimin mahkeme kararıyla engellendi.

Pycow’un Genel Müdürü Burak Kebapçı,  5651 sayılı İnternet yasasındaki tartışmalı maddeler ve bunun üstüne gelen Vimeo’ya erişimin kapatılması konusunda,  İnternet suçları odağında link-içerikleri; tespit etme, teknik ve hukuksal danışmanlık kapsamında  şunları söyledi:
“Türkiye’de İnternet’i temel hak ve özgürlüklerin doğru biçimde yaşandığı bir platform olarak ele almak yasak veya engellemelerle olmamalıdır. 5651 sayılı yasaya ilişkin tartışmaları takip ederken dünyanın en büyük video içerik sitelerinden birisi olan Vimeo’ya Türkiye’den erişimin engellendiğini gördük. Zamanlama olarak yasanın da tartışıldığı bir sürece denk gelmesi toplumda daha hareretli tartışmalar da başlatabilir. Biz Pycow olarak ABD dahil bir çok gelişmiş ülkede İnternet yasalarını ve uygulamalarını yakından takip ediyoruz. Bir içerikten dolayı milyonlarca insanın faydalandığı bir siteye erişimi engelleme-kapama kararı çıkartılması en son karar olmakta... Burada, bilişim ve bilişim hukuku uzmanlığına ve danışmanlığına ihtiyaç var. Zira, tahminimizce ABD’den içerik yayını yapan bu önemli siteye iletişimsel ve süreçsel olarak tam olarak ulaşılamamış ve ilgili içerik kaldırılamadığı için sitenin yerel olarak kapatılması kararı çıkmış olabilir. Mahkeme kararını aldıran ister birey olsun ister kurum olsun, süreç yönetiminde hedef odaklı sonuç alınmak isteniyorsa mahkemeden önce bu işi küresel alanda profesyonelce yapan şirketlere başvurmaları ve danışmanlık almaları bu tür olumsuz durumların da önüne geçilmesine mutlaka fayda sağlayacaktır”.
YORUMLAR
SERCAN 10 OCAK 2014 / 15:04 0 0
Google DNS yada OPEN DNS kulanıyorum, jet gibi hızlıdır:)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun