İnternet Hizmetleri 12 OCAK 2015 / 10:44

Google sesli çeviri sistemine geçiyor

Teknoloji şirketlerinin rekabeti hız kesmeden devam ediyor. Microsoft’un Skype’a gerçek zamanlı çeviri özelliğini getirmesinin ardından, Google da benzer bir sistemle Microsoft’un karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

New York Times tarafından yayımlanan bir rapora göre, Google Play’de yer alan Google Çeviri uygulamasına dahil olacak sistem, Skype’te yer alan gerçek zamanlı çeviri uygulamasından belli noktalarda ayrılacak. Google tarafından geliştirilen sistemde, uygulamaya sesli olarak yöneltilen sözcük ve cümleler, direkt olarak sesli olarak istenilen dile çevrilebilecek.

Geliştirilen sistemin kısa vadede olmasa da ilerleyen zaman içerisinde sokak tabelaları ve işaretlerinde de kullanılması bekleniyor. Bu sayede özellikle turistlerin yurtdışı seyahatleri çok daha verimli hale gelebilir.

Geçtiğimiz ay Microsoft, daha önce satın aldığı Skype’a buna benzer bir yeniliği getirmişti. 8.5 milyar dolar karşılığı Microsoft tarafından satın alınan Skype, gerçek zamanlı ve sesli tercüme özelliği ile birçok kullanıcısının hayatını kolaylaştırırken, diğer şirketlerin de bu konuya yoğunlaşmasına ön ayak olmuştu.

Son dönemde yapay zeka ve ses tanıma sistemlerine ilgi göstermeye başlayan sosyal medya devi Facebook da , Wit.ai adlı açık bir platformu satın alarak bu alanda bir ekip oluşturmaya başladı. Ses tanıma teknolojisinin, Facebook’un güvenlik sisteminden Oculus Rift’e kadar birçok alanda kullanılması beklenirken, şirketin yapacağı benzeri satın almalarla beraber yapay zekasını giderek artıran bir sosyal platforma dönüşmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Microsoft, Google ve Facebook’un yapay zeka ve ses sistemlerine platformlarında yer vermesiyle başlayan süreç, hız kesmeden devam edeceğe benziyor.