İnternet Hizmetleri 23 ARALIK 2015 / 11:16

Google parolasız girişi test ediyor

Yazlım devi Google, hizmetlerine giriş için kullanılan parolaların ortadan kaldırılmasını hedefliyor.

Parolalar, parolalar, parolalar... İnternete dayalı pek çok hizmet, için yeni bir hesap almamız için bizleri zorluyor. Neyse ki birkaç yıldır "Facebook ile giriş" gibi bir teknoloji var; bir saat isim - e-posta - parola üçlüsüyle uğraşmak zorunda kalmıyoruz. Zira sitelerin pek çoğuna parola beğendirmek de büyük problem. Bir küçük harf olsun, rakam olsun, işaret olsun, boşluk olsun derken kendi aklımızda bile tutamayacağımız parolalarla uğraşmak durumunda kalıyoruz. Neyse ki Google, en azından kendi hesapları için parolasız giriş yöntemini kullanmayı planlıyor.

Yazılım devinin şu sıralar test ettiği bu yeni teknoloji, herhangi bir cihazdan Google hesabına giriş yapılmaya çalışıldığı zaman, hali hazırda giriş yapılmış olan mobil cihazlara uyarı gönderiyor "Başka bir bilgisayardan giriş mi yapmaya çalışıyorsun?" diye. Eğer hayır dersek, giriş yapmaya çalışan şahıs Google hesabına girememiş oluyor. Evet dersek de ekstra bir parola sormadan hesaba giriş yapılıyor.

Açıkçası bu yöntemin biraz tehlikeli olduğu kanısındayım. Zira akıllı telefonlarımız oldukça sık bir şekilde kurcalanan cihazlar. Telefonumuzu birkaç saniyeliğine verdiğimiz biri, bu yöntem sayesinde tüm Google hesabımızın içeriğine istediği zaman ulaşabilir duruma gelebilir.

Siz parolasız giriş hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu yöntem size de sunulduğunda kullanmayı düşünür müsünüz?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun