İnternet Hizmetleri 28 TEMMUZ 2015 / 16:09

Google, Google+ sevdasından nihayet vazgeçiyor

Google, servislerinin kullanımı için zorla Google+ üyesi yapmaktan vazgeçiyor.

Sosyal medyanın Facebook ile beraber hızlı yükselişi, bundan birkaç sene önce Google’ın da ilgisini çekmişti. Firma, Google+ adındaki yeni sosyal ağını duyurduğunda pek çok teknoloji meraklısı davetiye kapmak için birbirleriyle yarışmaya başladı. Fakat Google+ resmi olarak piyasaya çıktıktan sonra yavaş yavaş unutuldu, bir kenara kaldırıldı. Google+’a baktığımızda çoğunlukla şirketlerin kullandığını görüyoruz. Facebook’taki gibi bir arkadaş ağına sahip olmak maalesef mümkün değil. En azından Türkiye’de durum böyle…Hali hazırda çok tutulmayan bir sosyal ağ konumuna düşmesine rağmen Google+, Google tarafından zorla gözümüze sokuldu. Google posta almaya çalışıyorsunuz, hop “Google+”. YouTube hesabı açmaya çalışıyorsunuz, yine bir yerlerden uyarı geliyor: “YouTube sayfanızın resmini değiştirmek için Google+ hesabınızın resmini değiştirin”. Google Play’den Android akıllı telefonumuz için bir uygulama beğeniyoruz; puan vermek istediğimiz anda Google+ yine aradan fırlıyor “Verdiğiniz puan Google+ üzerinden paylaşılacaktır” diye. Evet, Google bu hareketleriyle hali hazırda kullanılmayan sosyal ağından insanları komple soğuttu. Google+ kullanacak adamı bile kaçırdı belki de…

Hatasının farkına biraz geç varan Google, nihayet bu Google+ entegrasyonlarını ortadan kaldırıyor. İlk adımı YouTube tarafında atan firma, bundan böyle videoların altına yazılan yorumları otomatik olarak Google+ hesabına aktarmayacak. Bir sonraki adımda ise YouTube hesabı almak için zorla aldırılan Google+ hesapları, YouTube hesabı tarafında hiçbir kayıp olmaksızın silinebilecek. Bu seçenek henüz gelmedi; Google+ hesabınızı silmeye hemen yeltenmeyin.

Google+ entegrasyonu, diğer Google servislerinden de yavaş yavaş kaldırılacak. Gmail, Hangouts, Fotoğraflar ve Arama, ilk olarak “elden geçirilecekler” arasında yer alıyor.
ETİKETLER : Google youtube