İnternet Hizmetleri 09 ŞUBAT 2016 / 09:47

Facebook'un Hindistan'daki ücretsiz internet hizmeti engellendi

Facebook'un geçen sene Hindistan'da, kullanıma sunduğu ücretsiz internet erişimi hizmetleri engellendi.

Facebook’un geçen sene, her yerde internet erişimi sağlamak mottosuyla hayata geçirdiği internet.org projesi ile Hindistan’da sağlıktan habere, spordan bilgi ve iş konularına kadar çeşitli internet servislerine ücretsiz erişim sunduklarını açıklamıştı. 6 eyalette uygulanan hizmet, belli başlı sitelere ücretsiz erişim imkânı sağlıyordu.

Facebook’un Hindistan’da ücretsiz sunduğu internet hizmetleri ağ tarafsızlığı kapsamında engellendi. Bir süredir ülkede tartışma yaratan hizmet, Aralık ayında geçici olarak durdurulmuştu. Hindistan Telekom Regülasyonları Kurumu’nun yeni aldığı kararla ücretsiz internet hizmetleri ve benzeri hizmetler tamamen engellendi. Bu yönetmeliğe uymayanlarında para cezası ödeyeceği duyuruldu.

Facebook’un Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, söz konusu projenin hayata geçirilmesi ve teşvik reklamları için 45 milyon dolar ödediğini, hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Amaçlarının daha fazla kişiye ücretsiz internet erişim hakkı sunmak olduğunu sözlerine ekledi. Ancak Hindistan Telekom Regülasyonları Kurumu, ücretsiz internet hizmetleri ve benzeri hizmetleri engellemesinin iki yıl yürürlükte olacağı belirtildi.