İnternet Hizmetleri 16 EYLÜL 2015 / 15:46

Facebook’a "dislike" butonu geliyor

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Facebook’a beğenmedim (dislike) butonu ekleyeceklerini duyurdu.Mark Zuckerber’in katılımıyla, Facebook’un Kaliforniya genel merkezinde gerçekleştirilen soru-cevap toplantısında Facebook’a beğenmeme butonunun getirileceği duyuruldu.

Şirketin simgesi haline gelen beğen (like)  butonunun Facebook’ta kullanımına 2009 yılında başlandığını belirten Zuckerberg, 2009 yılından beri birçok kullanıcının beğenmedim (dislike) butonunu talep ettiğini sözlerine ekledi.

Zurkerberg şirketin kullanıcı denemelerine başlamalarına çok az kaldığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “ İnsanlar uzun yıllardır bana beğenmeme butonu soruyor. Belki binlerce kişi sordu bunu bana. Bugün özel bir gün çünkü bunun üzerine çalıştığımızı söyleyebiliyorum ve yakında görücüye çıkaracağız.”

Mark Zuckerberg beğenmeme butonunun kullanıcıların paylaşımlarını kötüleyen bir güç haline gelmesini istemediğini belirterek, beğenmedim butonunun asıl amacının üzücü paylaşımların beğenilmesinin kötü duracağı durumlar için kullanılmasını hedeflediğini belirtiyor.

Anlaşıldığı üzere dislike butonu “Beğen" butonunun tam karşıtı olmayacak. Bugün Facebook üzerinden paylaşılan talihsiz, kötü haberlere üzüntüsünü göstermek amacıyla beğen butonuna tıklayan kullanıcıların düştüğü durum ironi yarattığı için, olmasını istemediğimiz durumlarda beğenmedim butonu kullanılacak.

Zuckerberg, sosyal medya kullanıcılarının Youtube ya da diğer platformda alıştığı beğenmedim butonunun kullanım algısını değiştirebilecek mi bilemiyoruz. Kullanıcıların sosyal medyayı yönlendirdiğini düşünürsek, Facebook ekibinin uzun zamandır üzerinde çalıştığı beğenmedim butonu farklı bir amaca da yönelebilir. Sonuçları merakla bekliyoruz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun