İnternet Hizmetleri 07 MART 2013 / 11:22

E-Reçete ile yıllık 5 milyar lira tasarruf sağlanacak

E-Reçete 5 milyar lira tasarruf sağlayacak

Pilot projesi 20 Nisan 2012’de Eskişehir’de hizmete açılan e-Reçete uygulaması, 1 Temmuz 2012’den itibaren tüm Türkiye’de devreye girerken, doktorlar da 15 Ocak 2013 tarihinden bu yana reçeteleri elektronik ortamda yazmaya başladı.SGK açısından zaman, iş gücü ve maliyeti en aza indirmek, kayıp, kaçak ve suistimalleri önlemek amacıyla e-Reçete uygulamasına geçildi. Elektronik reçetenin devreye girmesiyle günde ortalama 6 ton, yılda 2190 ton kâğıt kullanılmayacağı için; bir yılda yaklaşık 37 bin ağaç kesilmekten kurtarılacak. Uygulama ile her yıl milli ekonomimize milyonlarca lira zaman ve işgücü tasarrufu sağlanmış olacak. Ülke ekonomisine ve kamu bütçesine yıllık en az 5 milyar lira katkı sağlanacak.

Elektronik imza web servisi de devrede

Pilot projesi 20 Nisan 2012 tarihinde Eskişehir’de hizmete açılan e-Reçete uygulaması, 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren tüm Türkiye’de devreye girdi. İlk sürümün yayımını takiben, SGK tarafından hekimlere, hastasının elinde bulunan raporlu ve raporsuz yazılan ilaçları, e-raporları (ilaç kullanım raporları) görebilmeleri ve daha da önemlisi e-Reçete yazabilmeleri amacıyla 8 Haziran 2012 tarihi itibarıyla https://medeczane.sgk.gov.tr/doktor adresinden ‘SGK Kurumsal Hekim Şifresi’ verilmeye başlandı. Doktorlar, bu uygulamayla sistemdeki bilgilerini güncelleyerek şifrelerini aldılar. Sosyal Güvenlik Merkezleri aracılığıyla, sertifika, branş kodları düzenlendi ve tüm bu işlemler sayesinde veri tabanındaki doktor bilgileri güncellendi. e-Reçetelerin elektronik olarak imzalanabilmesi için gerekli çalışmalar yapıldı ve elektronik imza web servisi devreye alındı.

Sahte kağıt reçete üretilmesi e-Reçete’ye geçilmesinde etkili oldu

Sosyal Güvenlik Kurumu, Hizmet Sunumu Genel Müdürü ve aynı zamanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakanlık Bilişim Koordinatörü Adem Onar neden elektronik reçeteye geçildiğini şu şekilde açıkladı:
“Doktorun bilgisi dışında sahte kağıt reçete üretilmesi ve kağıt reçetede tahrifat yapılması, eczanede kağıt reçetedeki ilaçların okunamaması ve aynı zamanda eczanede hatalı ilaç verilmesi bu sisteme geçmemize neden oldu” açıklamasını yaptı. Adem Onar, e-Reçete’nin faydalarını da; reçete sahteciliğini büyük ölçüde azaltması, eczanelerde reçete karşılanma süresinin azaltması, reçetelerin fiziksel yerine sayısal olarak arşivlenebilmesi olarak sıraladı. Onar, “Reçete sahteciliği ve hastane ve diğer sağlık usulsüzlüklerini engellemeye yönelik e-Reçete ve avuç içi damar tanıma başta olmak üzere biyometrik kimlik tanıma projelerimizle ülke ekonomisine ve kamu bütçesine yıllık en az 5 milyar lira katkı sağlanacaktır.”

Rakamlarla e-Reçete

Toplam karşılanan reçete: 1,593,727

Karşılanan kağıt reçete: 458,73

Karşılanan Elektronik reçete: 1,134,995

Toplam girilen e-Reçete adedi: 1,355,833

Medula veri tabanında kayıtlı Dr. sayısı: 135,796

Medula veri tabanında kayıtlı şifre alan Dr. sayısı: 111,296

Kurumla anlaşmalı eczane sayısı: 23,818

Kurumla anlaşmalı hastanelerin dağılımı

Kamu Hastaneleri 1,208 39

Üniversite Hastaneleri 98 0,3

Toplam Özel Sağlık Hizmet Sunucuları 1,725 56

Kurumla anlaşmalı toplam hastane sayısı 3,031
ETİKETLER : e-reçete
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun