İnceleme 26 MART 2016 / 16:26

ZyXEL NBG418N v2 inceleme

İnternet, artık neredeyse yemek ve suyla beraber en önemli ihtiyaçlar haline gelmeye başladı. İnternetten uzak kaldığımız zaman eskisinden daha çok canımız sıkılıyor, kendimizi eskisinden daha eksik hissediyoruz ve işlerimizde geri kalıyoruz. Ofislerde ve evlerde gelen internetin kullanıcılara dağıtılması görevi elbette ki yönlendiricilere düşüyor. Ethernet üzerinden aldığı interneti gerek kablolu gerek kablosuz olarak dağıtan yönlendiriciler, çok sayıda cihazın bağlandığı yerlerde “olmazsa olmaz” durumundalar. Özellikle ağ ürünleriyle tanıdığımız ZyXEL’in NBG 418N v2 model yönlendiricisi, bu haftaki inceleme merkezi konuklarımızdan.

Kendi küçük, antenleri büyük

ZyXEL NBG 418N v2, geometrik olarak yamuk biçiminde bir yönlendirici. Bir hayli ufak boyutlarda olan bu ürün, üst kısmında güç, WiFi, WAN (ya da internet) ve WPS uyarıları yer alıyor. Bu uyarı LED’lerinin yanında herhangi bir ethernet bağlantısı uyarısına yer verilmemiş maalesef. Hangi portların aktif bir şekilde çalıştığını, hangilerinin çalışmadığını ilk bakışta görmek mümkün değil.
Ürünün arka tarafında az önce bahsettiğimiz 4 tane ethernet portu ve WAN girişi yer alıyor. Bu portlar 100 Mbps hızını destekliyor; 1000 Mbps yok. Bu portların yanında fiziksel bir güç düğmesi ve güç girişi bulunuyor. Son olarak da WPS / reset işlevleri gören minik bir buton yerleştirilmiş. WPS ile WPS destekli cihazımızı aktifleştirip, bu butona basarak herhangi bir ağ adı / şifre girişi yapmadan kolayca yönlendiriciye bağlanmasını sağlayabiliyoruz.

Cihazın asıl dikkat çekici yanı ise yönlendiricinin kendisi avuç içi kadarken üstünde 5 dBi’lık 2 tane dev gibi antenin bulunması. 802.11 b/g/n desteği sunan NBG 418N v2, yeni nesil 802.11ac standardını desteklemiyor. Artık akıllı telefonların hemen hemen tamamında bulunan bu yeni standardın desteklenmiyor oluşu, daha geniş çekim alanından ve daha yüksek performanstan fedakârlık etmemiz anlamına geliyor. Tabii bu fedakârlık Türkiye’de internet hızlarının bir hayli düşük olması sebebiyle büyük oranda yerel ağ bağlantısı tarafında oluyor; mesela NBG 418N v2’ye bağlı bir NAS cihazından telefonumuza büyük bir dosya çekerken AC desteğini mumla arayabiliriz.

Çeşitli kullanım senaryoları

NBG 418N v2’yi standart bir kablosuz erişim noktası olarak kullanabiliyorken, gerektiği takdirde hali hazırda bulunan kablosuz ağı tekrarlamasını sağlayarak WiFi’ın daha geniş bir alana yayılması sağlanabiliyor. Cihazın en dikkat çekici noktası ise WiFi antenlerinin gücünün değiştirilebilir ve programlanabilir olması. “WiFi antenlerini gece saat 01:00 ile 07:00 arası yüzde 20’de, geri kalan saatlerde yüzde 100 güçte çalıştır” gibi bir ayar yapmak bu cihazda mümkün.

Yaklaşık 110 TL fiyat etiketiyle satılan ürün, uygun fiyatlı bir yönlendirici arayanlar için yeterli özelliği bir arada sunabiliyor. Fakat yeni nesil 802.11ac gibi kablosuz teknolojisinin bulunmadığı bir yönlendiriciye yatırım yapmanın şu zamanda pek de doğru olmadığını düşünüyorum. Sizlere ZyXEL’in 802.11ac destekli yönlendiricilerini önerebiliriz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun